Nowy numer 43/2020 Archiwum

Zaczęli od Bacha

Tarnobrzeskie kościoły na letni czas stały się świątyniami muzyki.

W pierwszy czwartek lipca rozpoczęły się XXVI Międzynarodowe Koncerty Organowe Tarnobrzeg 2018. Otworzył je koncert w kościele pw. św. Marii Magdaleny na osiedlu Miechocin, podczas którego wystąpiło dwoje młodych artystów - skrzypaczka Klaudia Ciostek oraz organmistrz Paweł Opala. Muzycy są jeszcze studentami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

- Koncerty organowe można zacząć tylko od Bacha. A skoro Bach to Preludium i Fuga h-moll - zauważył otwierając koncert, prowadzący go Mariusz Ryś, kierownik artystyczny wydarzenia, zastępca dyrektora Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

W programie znalazł się jeszcze jeden utwór lipskiego kantora - preludium chorałowe „Schmücke dich, o liebe Seele”. Muzycy wykonali ponadto Sonatinę Semplice na skrzypce i instrument klawiszowy, współczesnego czeskiego kompozytora Petra Ebena (zm. w 2007 r.). Koncert zakończyła pełna romantycznego rozmachu I sonata organowa f-moll Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego.

- Ogromnie się cieszę, że w matce tarnobrzeskich kościołów mogliśmy, na miarę naszego wyczulenia, chociaż przez chwilę doświadczyć piękna. Tam gdzie piękno, tam i dobro. Przez tę chwilę mogliśmy się wznieść ponad naszą codzienność, często szarą, znojną. I za te piękne, wzniosłe przeżycie bardzo gorąco dziękuję - zwrócił się do artystów ks. Mariusz Telega, proboszcz miechocińskiej parafii. - Myślę, że koncerty organowe są jedną z najszlachetniejszych propozycji kulturalnych skierowaną do mieszkańców naszego miasta. Za co chcę podziękować panu Mariuszowi Rysiowi, dzięki któremu owe koncerty zaistniały i są kontynuowane w tym roku już po raz 26.

W kolejne wakacyjne czwartki muzyków będą gościć jeszcze świątynie pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Barbary. Koncerty zakończą się tradycyjnie w zamku Tarnowskich w Dzikowie, siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, w czasie którego wystąpią Jakub Milewski (baryton) oraz Artur Jaroń (fortepian). W programie znajdą się utwory fortepianowe Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego oraz arie i pieśni Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Gaetano Donizettiego i Piotra Czajkowskiego. Ponadto zabrzmią popularne i bardzo lubiane przez publiczność utwory „Wróć do Sorrento”, „Brunetki, blondynki” oraz z najbardziej znanych musicali.

- Mam nadzieję, że tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednie, zaskoczy tym samym, czyli znakomitymi wykonawcami, interesującymi i ambitnymi programami, które znajdą uznanie tarnobrzeskiej publiczności - mówił Mariusz Ryś. - Wystąpią znani już artyści, ale także wielu nowych, jak Katarzyna Olszewska, organistka w bazylice archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie, czy Ewa Samoszczuk z Bydgoszczy. W tym roku wprowadziliśmy małą zmianę, w miechocińskim kościele, najstarszej tarnobrzeskiej świątyni, odbędą się dwa koncerty, a nie jak w latach minionych jeden.

Organizatorami koncertów są Tarnobrzeski Dom Kultury, parafie pw. św. Marii Magdaleny, Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Barbary oraz Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega. Patronat honorowy objął p.o. prezydenta Tarnobrzega Kamil Kalinka.

Program XXVI Międzynarodowych Koncertów Organowych znajduje się na stronie internetowej TDK.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama