Premiera "Oratorium o Męczennikach Sandomierskich" w roku jubileuszu 200-lecia diecezji sandomierskiej odbyła się na zamku Krzyżtopór w Ujeździe.
Prawie 150 chórzystów, muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej, soliści i kompozytorzy Piotr Pałka i Hubert Kowalski stworzyli przepiękne widowisko muzyczne, którego premiera odbyła się dokładnie 200 lat od wydania bulli papieża Piusa VII, na mocy której utworzono diecezję sandomierską. Libretto pod tytułem "Dojrzewanie drzewa, witraż wiernością malowany", które posłużyło do skomponowania oratorium, napisał ks. Krzysztof Lechowicz, proboszcz parafii Strzegom.
- Jest niezwykle trudno przedstawić całą historię diecezji w jednym utworze, dlatego potraktowałem to dzieło jako spojrzenie na diecezję przez pryzmat drzewa, które rośnie, dojrzewa i nabiera kształtów. Spojrzenie to jest patrzeniem na historię przez witraż wiary i wierności ludzi, którzy - wsparci łaską Boga - wzrastali i tworzyli nieustannie to drzewo. Ten witraż jest uchwyceniem wielu świateł, jakie niosła historia tej ziemi, rozbłyskując wieloma barwami. Na libretto składają się teksty pisane wierszem klasycznym, białą prozą oraz utwory dodatkowe, jak pieśń "Salve Regina" - wyjaśnił ks. Lechowicz.
P. Pałka i H. Kowalski od lat współpracują w chórem młodych naszej diecezji. - Wraz z Piotrem napisaliśmy muzykę do wspaniałego tekstu ks. Lechowicza. Utwór został skomponowany w ramach muzyki klasycznej i oratoryjnej. Oczywiście, że każdy z nas ma swój styl i sposób myślenia o muzyce, co staraliśmy się przenieść na nuty tego utworu - mówił H. Kowalski. - Utwór opowiada o samym momencie męczeństwa mieszkańców Sandomierza oraz ojców dominikanów, wprowadza słuchacza w czasy XIII wieku, a następnie przywołuje myśli o współczesnych nam czasach - dodał P. Pałka.
Miejscem premierowego wykonania oratorium były ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Niezwykły chór wraz z solistami, który zaprezentował oratorium, utworzyły osoby z kilku chórów działających w diecezji, młodzi z grupy OreMuz oraz ruchów duszpasterskich, wspomagani przez chór Voce Angeli z Krakowa. Oprawę muzyczną zapewnili muzycy z Filharmonii Świętokrzyskiej. Partie solowe wykonali: Joanna Wydorska, Aleksandra Gudzio, Karol Lizak, Marcin Wasilewski-Kruk, zaś rolę narratora odegrał Piotr Piecha.
W premierze uczestniczyli bp Krzysztof Nitkiewicz, bp senior Edward Frankowski, przedstawiciele władz parlamentarnych, władze wojewódzkie i samorządowe, kapłani przybyli wraz z wiernymi z całej diecezji oraz wielu zaproszonych gości.