Dzięki 32 mln zł mieszkańcy Tarnobrzega i Gorzyc mogą czuć się bezpiecznie.
W Tarnobrzegu, z udziałem władz województwa podkarpackiego - wojewody Ewy Leniart i marszałka Władysława Ortyla, odbył się uroczysty odbiór wyremontowanych wałów wiślanych.
Było to oficjalne zakończenie inwestycji pn. „Wisła - etap I - rozbudowa prawego wału rzeki Wisły na odcinku od Tarnobrzega (Skalna Góra) do Koćmierzowa (granica woj. podkarpackiego i świętokrzyskiego)”, prowadzonej przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - Regionalny Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Zadanie zostało zrealizowane w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły.
Ewa Leniart odczytała list premiera Mateusza Morawieckiego, skierowany do uczestników dzisiejszego wydarzenia, który nie mógł w nim uczestniczyć osobiście. Prezes Rady Ministrów napisał m.in.: „Dzisiejsza uroczystość jest znaczącym wydarzeniem zarówno w skali Podkarpacia, jak i całego kraju. Rozbudowa niemal 10 km wałów przeciwpowodziowych na Wiśle zlokalizowanych na odcinku pomiędzy Tarnobrzegiem (Skalną Górą) a Koćmierzowem staje się faktem. Żałuję, że nie dane mi jest świętować wraz z państwem odbioru tej imponującej inwestycji. Mieszkańcy tych terenów dobrze pamiętają skutki powodzi z 2001 i 2010 roku. Dziś mamy więc do czynienia z wydarzeniem o prawdziwie strategicznym znaczeniu dla ochrony przeciwpowodziowej obszarów wzdłuż prawostronnej części doliny Wisły. […] Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe także na terenie Tarnobrzega, przynosząc spokój około 7800 mieszkańcom. Przyczyni się również do zabezpieczenia przed zalaniem infrastruktury technicznej i komunalnej zlokalizowanej na tym obszarze”.
Pani wojewoda również podkreśliła ogromne znaczenie oddawanej inwestycji szczególnie dla mieszkańców tarnobrzeskich osiedli oraz prawobrzeżnej części Sandomierza, którzy ucierpieli podczas ostatniej wielkiej powodzi w 2010 r.
- Jesteśmy świadomi, jak bardzo ważne jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa dla mieszkańców tego regionu. Władze samorządu województwa podkarpackiego oraz przedstawiciele administracji rządowej czynią wszystko, aby ten poziom zwiększyć. Kluczową sprawą niezmiennie pozostaje dla nas, patrząc z punktu widzenia całego Podkarpacia, budowa zbiornika retencyjnego Kąty-Myscowa, który dzięki zaangażowaniu pracowników Wód Polskich ma szansę na realizację. W pewnej perspektywie czasowej przyczyni się w równie ważnym zakresie do podniesienia poziomu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego naszych mieszkańców - mówiła Ewa Leniart.
Oficjalnego odbioru, poprzez odsłonięcie tablicy informacyjnej poświęconej zrealizowanemu projektowi, dokonali wspólnie przedstawiciele władz województwa. Inwestycję zaś poświęcił dziekan dekanatu tarnobrzeskiego ks. Adam Marek.
Część uroczystości odbywającej się na wiślanych wałach zakończył pokaz montażu mobilnego systemu ochrony przeciwpowodziowej, wykonanego przez firmę Pietrucha, wyłącznego dystrybutora mobilnych systemów przeciwpowodziowych IBS na Polskę.
Podsumowaniem była konferencja poświęcona przebiegowi i zakresowi prac związanych z rozbudową wiślanych wałów, która odbyła się w zamku Tarnowskich w Dzikowie, siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.
Prace przy rozbudowie wałów prowadziło konsorcjum, którego liderem był Zakład Usług Wodno-Melioracyjnych i Rekultywacji z Sandomierza, zaś partnerami firma DABI SM Sp. z o.o. z siedzibą w Ligocie oraz tarnobrzeski Zakład Zadrzewień Zieleni i Rekultywacji Sp. z o.o.
Inwestycja, warta 32 mln zł, była współfinansowana przez Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Bank Rozwoju Rady Europy oraz budżet państwa.
W ramach inwestycji korona wałów został podniesiona o 1 metr w stosunku do poziomu wody z powodzi w 2010 r. Ponadto w Tarnobrzegu przy przeprawie promowej powstał mobilny system ochrony przeciwpowodziowej.
Mieszkańcy obszaru położonego w widłach Wisły i Sany w pełni bezpiecznie będą się mogli poczuć dopiero po zakończeniu kolejnych inwestycji - „San III”, czyli rozbudowy lewego wału Sanu oraz „ Wisła etap 2”, obejmującej rozbudowę prawego wału Wisły na długości blisko 14 km, prawego wału San na długości 2 km oraz nieco ponad 100-metrowego lewego obwałowania Łęgu.