Nowy numer 11/2024 Archiwum

Pomoc dla seniorów

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu wychodzi z kolejną propozycją dla osób 60+.

Ośrodek przystąpił do realizacji projektu „Asystent seniora” skierowanego do mieszkańców Tarnobrzega, którzy ukończyli 60 lat i są osobami niesamodzielnymi lub niepełnosprawnymi w stopniu umiarkowanym albo znacznym.

- Naszym programem chcemy objąć dwudziestu sześciu seniorów, którzy z racji wieku lub problemów zdrowotnych potrzebują wsparcia drugiej osoby w codziennym życiu - wyjaśnia Elżbieta Miernik-Krukurka, dyrektor MOPR. - Chodzi o poprawę ich funkcjonowania w miejscu zamieszkania.

Projekt, który będzie realizowany do końca roku 2020, przewiduje kilka działań.

Jednym z nich będzie wsparcie w postaci sąsiedzkich usług opiekuńczych, będących niejako powtórzeniem prowadzonego jeszcze projektu „Tarnobrzeg dla seniorów”.

- Okazało się, że pomysł sąsiedzkiej pomocy doskonale się sprawdził i zapotrzebowanie na tego typu usługi jest duże. Ogromny plus tej formy to przede wszystkim dobry kontakt i znajomość obu stron - osób korzystających ze wsparcia i świadczących je. Są to bowiem sąsiedzi, mieszkający często w tej samej klatce lub bloku, znający się od wielu lat. W przypadku osób starszych ma to niebagatelne znaczenie, zaufanie odgrywa tu bowiem kluczową rolę - zauważa Elżbieta Miernik-Krukurka. - Wyświadczanie sąsiedzkich przysług dzięki projektowi zostanie sformalizowane. Osoby decydujące się pomagać, będą zobligowane do poświęcenia swemu sąsiadowi jednej godziny dziennie, w czasie której mogą zrobić zakupy, przygotować posiłek lub załatwić jakieś sprawy w urzędach, instytucjach, czyli to, co akurat będzie konieczne do wykonania.

Druga forma obejmie usługi opiekuńcze, które będą świadczone od godz. 8 do 20 każdego dnia tygodnia. Zakres zadań, jaki stanie przed osobą podejmującą się opieki, ma być mocno zindywidualizowany przez dostosowanie się do potrzeb i oczekiwań seniora.

- Kontynuacją programu „Tarnobrzeg dla seniorów” będzie teleopieka, w której wykorzystamy nowoczesne technologie. Osoby starsze dzięki specjalnej bransoletce noszonej na ręce, będą mogły poprzez przycisk „SOS” wezwać na pomoc swego opiekuna. Ponadto specjalna aplikacja zainstalowana w smartfonie pozwoli osobie sprawującej opiekę sprawdzić parametry życiowe i stan swego podopiecznego - przybliża założenia projektu dyrektor MOPR. - Ponadto w opasce zostanie zainstalowany GPS, pozwalający w każdej chwili na zlokalizowanie jej użytkownika. Z naszych obserwacji i przeprowadzonego rozeznania wynika, że tego typu forma jest potrzebna i bardzo oczekiwana.

Teleopieką zostaną objęte przede wszystkim osoby dotknięte problemami z pamięcią, neurologicznymi oraz kardiologicznymi.

Zupełnie nową formą, przewidzianą w projekcie, będą usługi asystenckie. - W ramach programu zostanie zatrudniony asystent, który w sposób indywidualny będzie świadczył pomoc beneficjentom projektu, czyli osobom posiadającym orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Zadaniem asystenta będzie przede wszystkim towarzyszenie oraz podpowiadanie rozwiązań - mówi E. Miernik-Krukurka.

Przyjmowanie zgłoszeń osób pragnących skorzystać ze wsparcia oferowanego w ramach projektu mogą to uczynić do 30 września, zgłaszając się osobiście do siedziby MOPR przy ul. Kopernika 3, pokój 102 lub dzwoniąc pod numer 15 856 76 93. Osoby, mające problem z dotarciem do ośrodka, mogą liczyć na pomoc jego pracowników w miejscu ich zamieszkania po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym. Dokumenty rekrutacyjne dostępne są na stronie internetowej http://www.moprtarnobrzeg.naszaplacowka.pl/projekty-realizowane-przez-osrodek/asystent-seniora

Projekt będzie realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Jego wartość całkowita to 538 tys. zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 457 tys. zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy