Ponad pół tysiąca małych artystów z całej Polski zjechało do Baranowa Sandomierskiego.
Przyjechali, by wziąć udział w jubileuszowym 25. Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze”.
- Od ćwierć wieku przyjeżdżają do Baranowa Sandomierskiego ze wszystkich stron kraju, bo tu znajdują wdzięczną widownię, spotykają się z artystami z całej Polski i czują się częścią wspaniałej folkowej rodziny. Mali artyści, którzy przed laty na tej scenie stawiali pierwsze kroki, dzisiaj przybywają już ze swoimi wychowankami. Przekazują im miłość do folkloru oraz przywiązanie do baranowskiego festiwalu - mówiła Renata Domka, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, organizatora imprezy.
Festiwal tradycyjnie składał się z części konkursowej i plenerowej. Prezentacje konkursowe, odbywające się w hotelu zamkowym, oceniało jury, w którym zasiedli znamienici specjaliści: dr Jolanta Dragan, etnograf, kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, dr Kinga Strycharz-Bogacz, etnomuzykolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Beata Rompała, etnochoreograf, główny specjalista ds. upowszechniania kultury ludowej w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół”. Spośród solistów najwyżej została oceniona Natalia Szostak z Zakopanego. Kolejne miejsca panie jurorki przyznały: Karolinie Michalik z Korzennej, Aleksandrze Solarskiej z Baranowa Sandomierskiego, Karolinie Topór-Orawiec (wszystkie ex aequo II miejsce) oraz Annie Czekaj z Grochowego i Weronice Miłek z Zalasowej (dwa równorzędne III miejsca).
W kategorii zespołów pieśni i tańca najlepiej zaprezentował się Dziecięcy Zespół Regionalny Małe Piwnicoki. Na podium stanęły także Dziecięcy Regionalny ZPiT Małe Lachy oraz Zespół Kurpiowski Pod Borem. Wśród grup śpiewaczych I miejsce zajęły Wisienki, II miejsce ex aequo - Dziecięcy Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy z Ożarowa, Rabiańsko Śleboda, Zobielsko Gromada, III miejsce również równorzędnie przypadło Pastereczkom, Młodym Lubiatowianom i Małym Lubiatowianom.
W grupach obrzędowych zwycięzcą został Zespół Regionalny Mali Lipniczanie. W gronie laureatów znalazły się także Dziecięcy Regionalny ZPiT Małe Lachy, Mała Polana Makowska i Zespół Regionalny Mała Helenka. W kategorii instrumentalistów najwyżej został oceniony Jakub Szwala z Piwnicznej Zdroju, a kolejne pozycje zajęli Jan Trebunia-Tutka, Joanna Kulig i Przemysław Galas. W grupie kapel jury postanowiło przyznać dwa I miejsca - Kapeli Cmolaskie Chłopoki i Kapeli Ożarowiacy. Laury festiwalowe przypadły również Kapeli Jedlicka, Kapeli Muzyka Jutrzenka oraz Kapeli Bum Cyk Cyk.
Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także statuetki - wyjątkowe drewniane Ptoki-Klepoki, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu.
Pluszowy upominek dla najmłodszego uczestnika tegorocznej edycji ufundował burmistrz Baranowa Sandomierskiego, a przypadł on 4-letniej Julci. Jan Puk chętnie rozdawał drewniane lasowiackie serduszka Bogdan Myśliwiec Przesłuchaniom, jak zwykle, towarzyszyło szereg atrakcji, skierowanych przede wszystkim do najmłodszych uczestników festiwalowej zabawy. Były zajęcia z wyplatania wianków nad zamkowym stawem, warsztaty rzeźbiarskie, plastyczne, podczas których każdy mógł stworzyć własnego papierowego Klepoka. Bezpłatne warsztaty muzyczne dla chętnych, których nie brakowało, poprowadzili goście specjalni festiwalu - rozmuzykowana i rozśpiewana i rozmiłowana w folklorze rodzina Brodów, ze swym nestorem Józefem Brodą.
Po południu baranowski rynek w swe władanie wzięli artyści - śpiewacy, muzycy, tancerze, którzy zaprezentowali unikatowe piosenki, pląsy i zabawy. Dzieci zaś miały okazję zapoznać się z dawnymi, zapewne nieznanymi im zabawami z dziecinnych lat ich dziadków, które poprowadziła Basia Maj-Kacprzak.
Wiele radości przysporzył najmłodszym Jan Puk, ludowy twórca z Trześni, obdarowując małych i nieco starszych uczestników festiwalu swymi drewnianymi, lasowiackimi serduszkami. Jak wykonać bajecznie kolorowego kwiatka z bibuły uczyły zaś niezawodne panie z Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki.
Podczas festiwalu odbywała się również akcja wsparcia Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez Siostry Służebniczki NMP NP. w Tarnobrzegu-Mokrzyszowie. Zbierane pieniądze zostaną przeznaczone na budowę ogrodzenia padoku, gdzie odbywają się z zajęcia z hipoterapii dla podopiecznych domu.
Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji Bogdan Myśliwiec - Wszystko zaczęło się 27 lat temu, kiedy to ówczesna dyrektor baranowskiego MGOK-u Alina Szymczyk zorganizowała pierwszy folkowy przegląd. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę i w następnych latach przekształcił się w festiwal, który ewoluował, aż w końcu stał imprezą skierowaną i dedykowaną specjalnie dzieciom. Dzisiaj jego unikatowość polega na tym, że skupia się on wyłącznie na tematyce dziecięcej w kulturze ludowej - podkreślała Renata Domka.
Festiwal został zorganizowany z funduszy Miasta i Gminy Baranowa Sandomierskiego przy współpracy Stowarzyszenia Przyjaciół Baranowa Sandomierskiego „Arkadia”.