Nowy numer 31/2020 Archiwum

Główna uroczystość jubileuszowa

Informacje dotyczące liturgii oraz miejsc parkingowych dla księży i gości przybywających na Mszę św. z okazji Jubileuszu 200-lecia diecezji sandomierskiej w Sandomierzu w sobotę, 16 czerwca 2018 roku o 11.00.

Prosimy, aby grupy oraz osoby indywidualne udające się na główne uroczystość jubileuszowe przybyły odpowiednio wcześniej, z uwzględnieniem czasu przejścia z wyznaczonych parkingów do bazyliki katedralnej.

O porządek i bezpieczeństwo zadba Policja, Straż Miejska oraz wolontariusze, u których będzie można uzyskać wszelkie informacje organizacyjne i porządkowe.

Informujemy, że dojazd do katedry od strony Zamku (ul. Mariacka), będzie wyłączony z ruchu.

Parkingi:

  • Parkingi dla autokarów przy Spichlerzu są wyznaczone przy ul. Krakowskiej oraz przy Bulwarze Marszałka Piłsudskiego ( nad Wisłą)
  • Busy i samochody osobowe będą mogły zaparkować przy Bulwarze Marszałka Piłsudskiego ( nad Wisłą)
  • Parking ul. Mariacka 8 (naprzeciw Kurii) – Księża Biskupi, Senatorowie, Posłowie, Wojewodowie, Marszałkowie, Komendanci Policji Wojewódzkiej i Powiatowej, Komendant Wojewódzkiej Straży, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, Dowódca X Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Kuratorzy, Prezydenci Miast.
  • Parking ul. Sokolnickiego (Caritas) – Starostowie, Burmistrzowie, Wójtowie, Komendanci Straży Powiatowej, Dyrektorzy Szpitali, Rektorzy Uczelni, Dyrektorzy Lasów, Dyrekcja Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych, Dyrektorzy Szkół.
  • Parking na Placu św. Wojciecha 4 – Kapituły (Radom, Kraków, Kielce, Siedlce, Tarnów, Lublin, Przemyśl, Rzeszów, Zamość), Przełożeni Zakonni, Siostry Zakonne, Dyrektorzy Muzeów, prezesi firm.
  • Parking ul. Długosza – Media
  • Parking ul. Krakowska (Przy Spichlerzu) Autokary z diecezji
  • Parking przy Bulwarze Marszałka Piłsudskiego ( nad Wisłą) – autokary, busy, samochody osobowe.

We wszelkich sprawach porządkowych prosimy o podporządkowanie się wskazaniom służb i osób odpowiedzialnych.

Liturgia:

Księża koncelebransi proszeni są o zabranie własnej alby, cingulum oraz stuły koloru białego.

W zakrystii (Sala Papieska Instytutu Teologicznego, ul. Mariacka 9) do liturgii przygotowują się: biskupi, sekretarze, wikariusz generalny, wikariusze biskupi, rektor wyższego seminarium duchownego, kanclerz i dyrektorzy wydziałów kurii diecezjalnej, księża dziekani. Wyżej wymienienie uczestniczą w procesji wejścia.

Pozostali księża, ubierają się w Domu Katolickim (ul. Mariacka 12) w albę i stułę koloru białego, udają się do Katedry i, po oddaniu czci ołtarzowi przez ucałowanie, zajmują miejsca wskazane przez ceremoniarzy i księży odpowiedzialnych za przygotowanie i przebieg liturgii. Prosimy księży o przybycie do Katedry najpóźniej do 10.45.

Komunię Świętą księża będą przyjmować pod dwiema postaciami przez zanurzenie przy ołtarzu głównym, ołtarzach bocznych i ołtarzu przedsoborowym. Co do przejść i przystępowania do Komunii św., prosimy kapłanów o podporządkowanie się wskazaniom ceremoniarzy i odpowiedzialnych za przygotowanie i przebieg liturgii.

W procesji wyjścia uczestniczą tylko księża biskupi, sekretarze, wikariusz generalny, wikariusze biskupi, rektor wyższego seminarium duchownego, kanclerz i dyrektorzy wydziałów kurii diecezjalnej, księża dziekani, pozostali księża pozostają na swoich miejscach do zakończenia śpiewu na wyjście.

Parlamentarzyści, władze lokale, przedstawiciele służb mundurowych oraz inni zaproszeni goście zajmują miejsca wyznaczone przez księży odpowiedzialnych za przygotowanie i przebieg liturgii.

Delegacje z parafii i grupy parafialne zajmują miejsca wskazane im przez porządkowych.

Delegacje ze sztandarami ustawiają się w nawie bocznej od strony kaplicy Najświętszego Sakramentu.

Na parkingu obok katedry będzie ustawiony telebim, na którym będzie wyświetlana transmisja Mszy św. sprawowanej w katedrze. O 10.20 zostanie wyemitowany na telebimie film „200 lat Diecezji Sandomierskiej” zrealizowany przez TVP3 Kielce.

Po Mszy św. rektor WSD zaprasza wszystkich zaproszonych gości na wspólny posiłek do Wyższego Seminarium Duchownego (ul Żeromskiego 6).

W ogrodach seminarium odbędzie się dalsza część świętowania, wspólna agapa oraz rozstrzygnięcie konkursu „Pochwal się swoją parafią”, na który wpłynęło 997 prac z całej diecezji. Laureaci zostaną uhonorowani nagrodami. Księża z delegacjami z parafii udają się do ogrodu seminaryjnego na wspólne świętowanie i agapę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama