Nowy numer 3/2019 Archiwum

Szanujmy wolność

209 lat temu w widłach Wisły i Sanu stoczona została bitwa pomiędzy wojskami Księstwa Warszawskiego a austriackimi.

Mimo liczebnej przewagi Austriaków, Polacy pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego powstrzymali ataki nie ustępując z pola bitwy. Pod Wrzawami zginęło wtedy około 200 Austriaków i około 100 Polaków.

Miejsce potyczki upamiętnia obecnie pomnik wzniesiony w 1879 roku przez właściciela Wrzaw barona Kaliksta Horocha.

Uroczystości rozpoczęła polowa Eucharystia, koncelebrowana przez ks. Mariusza Kozłowskiego oraz proboszcza wrzawskiej parafii ks. Józefa Markowicza.

- Podziały, niesnaski, własne interesy doprowadziły do tego, że Polska zniknęła z map świata na ponad 100 lat. Pamiętajmy, że nic nie zostało nam dane na zawsze, dlatego szanujmy się nawzajem i szanujmy naszą wolność - przestrzegał ks. Mariusz Kozłowski.

Kwiaty przed pomnikiem złożyli między innymi starosta powiatu tarnobrzeskiego Paweł Bartoszek oraz wójt Gorzyc Leszek Surdy.

Wartę honorową pełnili żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łuksza Cieplińskiego.

« 1 »
oceń artykuł
TAGI:

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy