Rozpoczęła się XIX edycja targów sakralnych w Kielcach. Na stoisku sandomierskiego Wydawnictwa Diecezjalnego zaprezentowano publikacje i pamiątki związane z 200-leciem diecezji sandomierskiej.
W inauguracji targów sakralnych wzięli udział: abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki, bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz sandomierski, bp Jan Piotrowski, biskup kielecki, oraz biskup pomocniczy Marian Florczyk. Gospodarzami otwarcia byli prezydent Kielc Wojciech Lubawski i Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.
Podczas uroczystości otwarcia podkreślono, że wystawa jest okazją do zaprezentowania sztuki sakralnej, która obok wielu warstw kultury naszego społeczeństwa ogrywa szczególną rolę. Andrzej Machoń, prezes Targów Kielce, podkreślił, że znaczna część województwa świętokrzyskiego to tereny wchodzące w obszar diecezji sandomierskiej, która obchodzi 200. rocznicę powstania.
Podczas inauguracji targów bp Nitkiewicz nawiązał do apoftegmatu opowiadającego o pewnym mnichu, który na pustyni egipskiej trudnił się przepisywaniem książek. Pewnego razu jakiś człowiek, dla którego wykonał pracę, złożył reklamację. Okazało się bowiem, że w przepisanej księdze Pisma św. brakowało wielu wersetów oraz interpunkcji. Mnich mu odpowiedział, że celowo pominął to, czego ów zleceniodawca nie praktykował w swoim życiu, ale jeśli zacznie stosować się do tych zasad, to uzupełni tekst.
- Dzieje diecezji sandomierskiej są swojego rodzaju księgą pisaną ręką Boga i człowieka. My ją dzisiaj przepisujemy, a jednocześnie złączeni z Chrystusem, tworzymy kolejne rozdziały. Nie chcemy pominąć niczego, co piękne i ważne, bo byłoby to ze stratą dla nas, dla nowych pokoleń, dla wszystkich, którzy jeszcze nie znają Boga, Chrystusa i Kościoła. To jest jeden z celów obchodów jubileuszu diecezji sandomierskiej. Stąd bierze się ich różnorodność i rozłożenie w czasie. One nie są pompatyczne, żeby zrobić na kimś wrażenie, coś jednorazowo przeżyć, ale zostały pomyślane w szerszej perspektywie, aby długo jeszcze ożywiały naszą wiarę oraz inspirowały w dziele ewangelizacji - powiedział bp Nitkiewicz.
W swoim wystąpieniu abp Tadeusz Wojda podkreślił, że targi sakralne są wspaniałą inicjatywą, która daje nam możliwość zbliżenia się do Boga poprzez produkty i owoce inteligencji ludzkiej. - SacroExpo jest syntezą i dialogiem między tymi dziedzinami, które pozwalają doświadczyć twórczości ludzkiej, która jest darem Boga. Nie ma kościoła, w którym nie byłoby tego, co dzisiaj będziemy mogli zobaczyć w halach targowych. Te zdobycze technologii pozwalają nam na jeszcze piękniejsze przygotowanie świątyń i celebracje eucharystyczne oraz na jeszcze głębsze przeżywanie religii i tego wszystkiego, co jest związane z duchem człowieka - mówił abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki podczas otwarcia XIX edycji SacroExpo.
Bp Jan Piotrowski życzył organizatorom, by targi SacroExpo cieszyły się nadał niesłabnącą popularnością wśród wystawców i zwiedzających. - Powodem do dumy jest to, Polacy poprzez twórczość artystyczną opisują najważniejsze wydarzenia minionych dziesięcioleci i pięknem sztuki religijnej chwalą Boga – podkreślał bp. Jan Piotrowski.
Wydarzeniem związany z jubileuszem 200-lecia Diecezji Sandomierskiej było pokrojenie tortu jubileuszowego oraz prezentacja publikacji i pamiątek związanych z jubileuszem diecezji na stoisku sandomierskiego Wydawnictwa Diecezjalnego. Zaprezentowano także książkę autorstwa bp Krzysztofa Nitkiewicza pt.: „ABC kurialisty”. Wiele osób mogło osobiście poprosić bp Nitkiewicza o wpis autorski. Na sandomierskim stoisku zaprezentowano także rękopisy i starodruki z Biblioteki Diecezjalnej oraz szeroką ofertę Wydawnictwa Diecezjalnego.
Następnie biskupi, kapłani, delegaci Papieskiej Rady ds. Kultury, artyści i zaproszeni goście zwiedzali targowe stoiska. Swoje produkty wystawiło 280 wystawców z 11 krajów takich jak: Polska, Stany Zjednoczone, Słowenia, Ukraina, Węgry, Włochy, Hiszpania, Rosja, Niemcy, Macedonia, Grecja, Portugalia i Słowacja
Prezentowane są branże związane z życiem Kościoła – duchowością, nauką, kulturą, a także z codziennym funkcjonowaniem kościołów i miejsc kultu. Zwiedzający oprócz bogatej oferty produktów dedykowanych kościołom, mają możliwość zapoznania się z trendami sztuki sakralnej i dewocjonaliów, nowymi technologiami w budownictwie sakralnym oraz w dziedzinie konserwatorskiej. Wśród wystawców nie zabrakło przedstawicieli firm specjalizujących się w budownictwie, architekturze i rewitalizacji obiektów i nekropolii.
Interesująco przedstawia się oferta szat i naczyń liturgicznych, a także pełen wachlarz wydawnictw religijnych. Są też oferty dotyczące architektury krajobrazu wokół świątyń, zakładania nekropolii, prowadzenia kancelarii, archiwów i bibliotek oraz ewangelizacji multimedialnej.
Podczas targów Sacroexpo odbędzie się także wręczenie medali Papieskiej Rady Kultury Per Artem ad Deum.