- Nie wstydzę się mówić, że jestem Polakiem, bez względu na to, gdzie jestem - powiedział Dariusz Bożek. - Mam nadzieję, że wy również.
Dumę z bycia Polakiem miał wzmocnić wśród młodzieży konkurs „Drogi do niepodległości - 100-lecie odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską”, którego finał odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu.
- Gratuluję wszystkim odwagi startu w konkursie, bo jak się okazuje nie każdemu jej starcza. Wierzę, że data 11 listopada 1918 r. jest ważna dla każdego z nas. Mam nadzieję, że dzięki tegorocznym wydarzeniom zapisze się ona w waszej pamięci bardzo mocno i sprawi, iż patrząc w przeszłość nie będzie czuć się gorsi. Nie jesteśmy bowiem ani gorsi, ani lepsi od innych narodów świata. Jesteśmy tacy sami - tymi słowami zwrócił się do finalistów konkursu, zgromadzonych w czytelni MBP, Dariusz Bożek, przewodniczący Rady Miasta Tarnobrzega oraz wieloletni nauczyciel historii w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika.
W finałowych zmaganiach udział wzięli uczniowie tarnobrzeskich szkół średnich, który wygrali eliminacje szkolne. Wszyscy finaliści w pierwszym etapie zmierzyli się z testem. Autorem pytań zarówno w części pisemnej, jak i ustnej, do której przeszło ośmiu najlepszych uczestników, był Janusz Kłos, przewodniczący jury i członek Związku Oficerów Rezerwy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego Koło w Tarnobrzegu. Wszystkie pytania naturalnie dotyczyły historii Polski z okresu odzyskiwania niepodległości po zaborach. Obok pytań niezwykle prostych, było wiele bardzo szczegółowych, sprawiających uczniom, mimo, iż reprezentowali wysoki poziom wiedzy, niemało problemów.
Ostatecznie najlepszym znawcą dziejów Polski z lat 1914-1921 okazał się Tomasz Ryś. Kolejne miejsca zgodnie z werdyktem jury, w skład którego weszli: Stanisława Mazur, Dariusz Bożek, Janusz Kłos i Bogusław Uchański, zajęli Jan Babiński i Jan Martyniak. Komisja przyznała także dwa wyróżnienia dla Kariny Wójcik i Patryka Durtki.
Część ustna finału Marta Woynarowska /Foto Gość - Celem konkursu było pogłębianie wśród młodzieży wiedzy o okresie, kiedy Polska odzyskiwała niepodległość i rodziła się II Rzeczpospolita. Ponadto uważamy, że należy czcić i uroczyście obchodzić chlubne rocznice, które naszej ojczyźnie przyniosły dobro, i należy to czynić radośnie. I taki też był dodatkowy cel naszego konkursu - informował Janusz Kłos.
- Chętnie odpowiedzieliśmy na propozycję pana Janusza Kłosa wspólnego zorganizowania konkursu historycznego dla młodzieży. Biblioteka jest miejscem, gdzie są tysiące książek traktujących o naszej historii, a jej misją jest upowszechnianie wiedzy. Dlatego, zważywszy jeszcze świętowanie tak doniosłej rocznicy jak 100 lat niepodległości, postanowiliśmy dodatkowo, poprzez współorganizację konkursu, włączyć się w jej obchody - wyjaśniła Stanisława Mazur, dyrektor MBP.
Organizatorzy dla uczestników, oprócz nagród i dyplomów, przygotowali miłą niespodziankę - występ uczniów Niepublicznej Szkoły Muzycznej Krzysztofa Zwierzyńskiego.
Patronat nad konkursem zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Związek Oficerów Rezerwy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego objął Przewodniczący Rady Miasta Tarnobrzega Dariusz Bożek. Wydarzenie odbyło się w ramach kalendarza imprez realizowanego przez Miejski Komitet Obchodów 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.