Konferencja upowszechniającą program Erasmus+ w lokalnym środowisku odbyła się w LO w Nisku.
Spotkanie miało międzynarodowy charakter, gdyż wzięli w nim udział przedstawiciele szkół partnerskich z Polski, Łotwy, Rumunii i Belgii, biorących udział w projekcie „Team Up and Reform Netizens - Outdoor Fantastic Fun!” (Wyłącz się z sieci - pracuj z ludźmi, zmieniaj ich, baw się!).
- Projekt który dziś podsumowujemy jest jednym z kilku międzynarodowych projektów, które w ciągu ostatnich 10 lat nasza szkoła realizowała, począwszy od pobytu u nas uczniów z Izraela, poprzez program Comenius w ramach którego odwiedziliśmy 6 krajów po Erasmus +. Projekty te uczą tolerancji, mobilizują do nauki języków obcych oraz uczą praktycznych umiejętności, jak chociażby zachowania się na lotnisku - podkreślił Jerzy Stelmach, dyrektor LO w Nisku.
Koordynatorką Erasmusa + w niżańskim LO jest Patrycja Pipska. - Projekt taki na pewno zwiększa prestiż szkoły. Uczniowie mają też szansę za darmo wyjechać za granicę. Spędzając tydzień w prywatnych domach, mogą zapoznać się z codziennym życiem tych rodzin. Dziś podsumowujemy pierwszy rok projektu. W kolejnym, w październiku, pojedziemy do Rumunii, a potem na Łotwę - powiedziała pani Patrycja.
Wśród uczestników ostatniego wyjazdu do Belgii byli Wiktoria Drapała i Mikołaj Siudy, uczniowie niżańskiego ogólniaka.
- Przede wszystkim poznaliśmy wiele nowych osób, nowe kultury, gdyż z nami byli rówieśnicy z kilku krajów. Mieliśmy też okazję podszkolić się w angielskim, gdyż cały czas rozmawialiśmy tylko w tym języku - powiedziała Wiktoria. - Zobaczyliśmy też wiele ciekawych miejsc, poznaliśmy codzienne życie Belgów, ich zwyczaje - dodał Mikołaj.
Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 3 czerwca br.).