Nowy numer 45/2019 Archiwum

To nie są zwykłe obrazki

"Oblicze Boga w tajemnicach Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego" - to wystawa zaprezentowana w Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli podczas Ogólnopolskiej Nocy Muzeów.

Pokazano na niej unikalne obrazki związane ze świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Są to tzw. santini wydawane przez Tipografia Poliglotta Vaticana przez 26 lat, czyli przez cały okres pontyfikatu Jana Pawła II.

Opatrzone są one świątecznymi życzeniami papieża (po polsku lub po łacinie). Są też facsimile jego podpisu.

Obrazki pochodzą ze zbioru ks. dr. Jacka Uliasza, dyrektora oraz wykładowcy w Instytucie Teologicznym Archidiecezji Lwowskiej we Lwowie-Brzuchowicach, który w latach 1992-94 był wikariuszem w bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli.

Noc Muzeów   Noc Muzeów
Na wystawie zgromadzono kilkadziesiąt obrazków z podpisem Jana Pawła II
Andrzej Capiga /Foto Gość

- Pomysł na zbieranie tych obrazków przyszedł podczas studiów w Rzymie w latach 1995-1999. W uzupełnieniu kolekcji, która składa się z dwóch części, Bożego Narodzenia i Wielkanocy, pomógł mi ówczesny sekretarz Jana Pawła II ks. Mieczysław Mokrzycki. To nie są zwykłe obrazki; papież modlił się bowiem za każdego, kogo nim obdarował - powiedział ks. Jacek Uliasz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama