Podpisanie umowy patronackiej rozpoczęło współpracę przedsiębiorstwa energetycznego Enea S.A., Elektrowni w Połańcu i szkoły średniej, która przoduje w sferze osiągnięć technicznych w Europie i świecie.
- Szkoła ta ma znakomite tradycje i kształci naprawdę wspaniałych fachowców, którzy nie tylko posiadają wiedzę teoretyczną, ale mają głód wynalazczości. W ostatnim czasie zaobserwowaliśmy, że w naszym przedsiębiorstwie pracuje bardzo niewielu absolwentów szkoły, która powstała, aby kształcić kadrę dla tej elektrowni. Dziś energetyka zmienia się, jak również i technologie z nią związane. Mam nadzieję, że dzięki tej umowie będziemy mogli wesprzeć kształcenie młodych, którzy kiedyś staną wspaniałymi fachowcami w przemyśle energetycznym i wejdą w kadrę naszej elektrowni – podkreślał Lech Żak, prezes Enei Elektrowni Połaniec.
Jak powiedział dyrektor Zespołu Szkół Stanisław Rogala, dzięki umowie patronackiej uczniowie będą mogli odbywać praktyki w elektrowni, korzystać z laboratoriów i urządzeń, dzięki czemu pogłębią wiedzę teoretyczną i praktyczną. – Ta umowa patronacka pieczętuje naszą współpracę z elektrownią, która trwa od wielu lat, choć drogi tej współpracy miały różną intensywność. Mam nadzieję, że kształcenie w czterech kwalifikacjach zawodowych które prowadzimy zwiększy jeszcze bardziej nasze współdziałania i szansę na obopólne korzyści – podkreślał Stanisław Rogala.
Mariusz Zyngier, nauczyciel przedmiotów zawodowych, promotor wielu nagrodzonych prac z dziedziny wynalazczości zwrócił uwagę na znaczenie umowy patronackiej w kontekście renomy szkoły. – Mam nadzieję, że sukcesy uczniów w wielu konkursach na poziomie europejskim i światowym w jakiś stopniu stoją u podstaw tego, że nasza szkoła została zauważona i doceniona. Myślę, że jest to bardzo znaczące dla uczniów i jest mobilizacją do dalszej pracy, nauki i sięgania po nowe pomysły i wynalazki – mówił Mariusz Zyngier. Jak podkreślał, jako nauczyciele zawodu, ciągle szukają dróg własnego doszkalania i doskonalenia zawodowego, aby sprostać wymaganiom postępu techniki i wymaganiom uczniów, którzy coraz wyżej stawiają sobie i nauczycielom poprzeczkę fachowości i znajomości tematyki technicznej i technologicznej. - Podpisana umowa staje się szansą, by pozyskiwać wiedzę z zakresu energetyki od najlepszych specjalistów. Dla uczniów staje się okazją do skonfrontowania wiedzy z praktycznym zastosowaniem w miejscach pracy i przy systemach zarządzania i sterowania procesami energetycznymi. Będziemy się starali dostosować nasze programy nauczania do wymogów partnera umowy, oczywiście w ramach norm ministerstwa edukacji, aby przygotowywać uczniów do podjęcia pracy w działach energetyki. Z drugiej strony liczymy na wsparcie w doposażeniu pracowni specjalistycznych, co przyczyni się do poszerzenia możliwości uczniów w zakresie wynalazczości – dodał nauczyciel. Jak poinformował Mariusz Zyngier uczniowie już kilka lat temu opracowali bardzo oryginalny system bezpieczeństwa dla osób pracujących w pobliżu trakcji kolejowych. – Jesteśmy gotowi już dziś, aby udostępnić ten system, który może być bardzo użyteczny w zabezpieczeniu trakcji kolejowych dostarczających węgiel i inne paliwa na teren elektrowni – dodał M. Zyngier.
Obecna na podpisaniu umowy poseł PiS Anna Krupka powiedziała, że umowa patronacka jest ważna dla wszystkich stron tego porozumienia. Uczniowie przy pomocy specjalistycznej kadry zapoznają się z nowoczesnymi technologiami, będzie to dla nich dobra nauka zawodu i perspektywy na przyszłość. Tego rodzaju współpraca zdaniem posłanki Anny Krupki jest istotna również dla odbudowy polskiej energetyki, która potrzebuje wykwalifikowanej fachowców, aby się rozwijać. - Ta umowa to kolejna cegiełka do uzdrowienia systemu kształcenia zawodowego w Polsce i do tego, aby ten system wreszcie się rozwijał - dodała Anna Krupka.