Nowy numer 42/2018 Archiwum

Cichy święty

Św. Józef Robotnik od 1972 roku jest patronem parafii w Woli Rusinowskiej.

Dlaczego właśnie ten święty? - Dokładnie nie wiem, jestem tutaj „dopiero” od 12 lat, ale prawdopodobnie chodziło o docenienie trudu pracy mieszkańców Woli, rolników i hodowców przez zawierzenie ich opiekunowi Maryi. Naprawdę ludzi są tutaj bardzo pracowici, a gospodarstwa zadbane - zapewnia proboszcz ks. Mieczysław Marszałek.

Pytany o kult św. Józefa w parafii, proboszcz zwraca uwagę na jego prostotę. - Bez żadnych fajerwerków. Św. Józef to przecież święty cichej, ale nieodzownej pracy. Bardziej liczą się jego czyny niż słowa - dodaje.

Kościół parafialny pw. św. Józefa   Wola Rusinowska
Kościół parafialny pw. św. Józefa
Andrzej Capiga /Foto Gość

W prezbiterium niewielkiego, ale ładnie utrzymanego kościoła od około dziesięciu już lat nie ma obrazu patrona parafii, zastąpiła go bowiem figura przedstawiająca św. Józefa trzymającego małego Jezusa.

Zdaniem proboszcza, obraz był mało wyraźny, słabo przemawiający do wiernych.

- Co innego wykonana z syntetycznej żywicy, ponad dwumetrowej wysokości figura. Dzięki niej surowy architektoniczne kościół został ożywiony, a postać św. Józefa jest bardziej wyeksponowana i lepiej przemawia do ludzi. Dodatkowo elementami ozdobnymi są odlane z brązu lilie, atrybut św. Józefa - przyznaje proboszcz.

Figurka świętego jest też na frontonie kościoła   Wola Rusinowska
Figurka świętego jest też na frontonie kościoła
Andrzej Capiga /Foto Gość

Przed figurą wierni z Woli Rusinowskiej zanoszą swoje prośby do patrona. - Jest on cichy, ale chyba skuteczny, czego dowodem jest fakt, iż od 18 lat omijają nas klęski przyrody. W 2000 roku bowiem grad wyrządził wiele szkód zarówno w uprawach, jaki i gospodarstwach. O tej pory nasz patron skutecznie nas chroni - zapewnia ks. Mieczysław Marszałek.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy