Nowy numer 03/2020 Archiwum

Polskie majówki

Majówki w kościele, przy kapliczce czy krzyżu, a może tu i tu.

Maj to majówki; nie tylko wyjazdy za miasto z rodziną, ale też majowe nabożeństwa. Tradycja piękna i bardzo barwna.

Niestety po górach i dolinach coraz rzadziej słyszymy donośne Maryjne pieśni. Majowe nabożeństwa z reguły odbywają się w kościołach. Choć bardzo piękne i zakorzenione w polskiej tradycji są majówki przed przydrożną kapliczką czy krzyżem. Wierni gromadzą się tam nie tylko z przyzwyczajenia. Nabożeństwo w tak uroczym miejscu nastraja szczególnie do skupienia, jest spontaniczne i radosne.

Niestety miejsc takich jest coraz mniej, dlatego należy doceniać tych, którzy takie kapliczki i krzyże pielęgnują, a potem przy nich się modlą.

O wiele łatwiej zrobić to na wsi niż w mieście, stąd brawa dla miejskich parafii, a są takie również w sandomierskiej diecezji, które do tej ludowej tradycji powracają i od szeregu lat ją kultywują. Jedną z nich jest na przykład parafia Opatrzności Bożej w Stalowej Woli. Majowe nabożeństwo bardzo szeroko propaguje także Legion Maryi i parafia w Radomyślu nad Sanem. I to ze sporym powodzeniem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama