W Sandomierzu odbyły się obchody światowego miesiąca autyzmu.
W ramach trwającego światowego miesiąca wiedzy na temat autyzmu w Katolickim Domu Kultury odbyło się spotkanie, w którym wychowankowie Ośrodka „Radość Życia” zaprezentowali spektakl teatralny, a w programie indywidualnym wystąpili uczniowie, soliści oraz rodzice dzieci autystycznych.
W przedstawieniu pt.: „Mocni miłością” główna bohaterka, dziewczynka ze spektrum autyzmu opowiadała o swoich przeżyciach i patrzeniu na otaczający świat oczami osoby dotkniętej tą chorobą. W spektaklu wzięli udział niepełnosprawni uczniowie Ośrodka „Radość życia” oraz ich opiekunowie. Podczas spektaklu aktorzy podkreślali, że osoby z autyzmem mają prawo do radości, szczęścia, miłości i wolności.
– W naszym ośrodku przez cały kwiecień, poświęcony osobom ze spektrum autyzmu, podejmujemy wiele inicjatyw, aby podnosić świadomość społeczeństwa nt. autyzmu. Coraz więcej osób ten problem dotyka. Chcemy poprzez nasze działania pokazywać, że nie jest to choroba, że z autyzmem można żyć, rozwijać się, osiągać sukcesy i realizować marzenia. Obserwujemy w pracy z naszymi dziećmi, jak bardzo są uzdolnione w różnych dziedzinach: plastyce, muzyce czy matematyce. Są to osoby, które, tak jak każdy z nas, mają prawo do pełnej akceptacji, nauki, miłości i szczęścia – mówiła Maria Butkowska, wicedyrektor Ośrodka „Radość Życia”.
Następnie na scenie wystąpili absolwenci i uczniowie ośrodka prezentując swoje zdolności muzyczne i wokalne. W koncercie fortepianowym swoje zdolności zaprezentowała Paulina Niedziałek, a talentem wokalnym pochwalił się Bartek Kwitkowski. Z koncertem wystąpiła także Marta Nicińska, mama dziecka z spektrum autyzmu. Podczas spotkania zaprezentowano film „Nasi mistrzowie” opowiadający o indywidualnych sukcesach uczniów ośrodka.
Następnie wszyscy artyści i widzowie w „Niebieskim Marszu” przeszli ulicami Sandomierza, aby na dziedzińcu szkoły zawiązać łańcuch przyjaźni z osobami z autyzmem. Każdy mógł poczęstować się „niebieskim tortem” na znak solidarności z osobami z tą dolegliwością. – Wypuszczając w niebo niebieskie baloniki chcemy zamanifestować, aby w relacjach z osobami ze spektrum autyzmu nie kierować się stereotypami, a przyświecające nam hasło „Zapal się na niebiesko dla autyzm” jest wyrazem solidarności z tymi osobami – dodała M. Butkowska.