Prawie 50 grup straży grobowych z całej Polski wraz z towarzyszącymi im orkiestrami wzięło udział w Paradzie Turków w Majdanie Zbydniowskim.
Parada Turków, czyli wielkanocnych straży grobowych, to największa i najbardziej znana tego typu impreza w Polsce, organizowana od 1993 roku. W tym roku jej organizatorem była obchodząca 200. rocznicę powstania Gwardia Narodowa im. Tadeusza Kościuszki w Majdanie Zbydniowskim.
Na spotkanie przybyło 46 oddziałów: Turków, straży grobowych, oddziałów rzymskich żołnierzy, armii tureckich, kosynierów oraz straży wielkanocnych wraz z towarzyszącymi im orkiestrami, głównie z Podkarpacia, ale także oddziały z województw wielkopolskiego i dolnośląskiego.
W tym roku pogoda dopisała organizatorom. W wiosennym słońcu przybywające oddziały dumnie prezentowały się zebranym gościom i mieszkańcom całego regionu, którzy podziwiali kolorowe stroje oddziałów oraz ich wyszkolenie w wojskowej musztrze.
Z uczestnikami ogólnopolskiego zlotu straży grobowych spotkali się biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz i biskup pomocniczy senior Edward Frankowski.
- Ktoś może powiedzieć, że strażnicy grobu w Jerozolimie zawiedli, bo nie dopilnowali Pana Jezusa. Mimowolnie stali się jednak świadkami Jego zmartwychwstania. Wy świadomie głosicie, że On zwyciężył śmierć, żyje i jest z nami. Przez pielęgnowane tradycje i fantazyjne stroje przyciągacie do grobów Pańskich w świątyniach tłumy ludzi, również tych o słabej wierze, aby każdy mógł zobaczyć w Chrystusie swojego Zbawiciela - mówił bp Nitkiewicz. Przypomniał również, że straże grobowe nawiązują do tradycji Wojska Polskiego i oddziałów powstańczych. - Wasi pradziadowie nigdy nie złożyli broni, lecz pod opieką Kościoła pielęgnowali narodowe tradycje, trudzili się dla Polski. Również dzisiaj Kościół troszczy się o ducha naszego narodu i wspiera służące mu szlachetne inicjatywy - podkreślił bp Nitkiewicz.
Następnie rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył bp Frankowski. Podkreślił on w homilii potrzebę duchowego odrodzenia całego społeczeństwa w świetle zmartwychwstania. - Wiara w Chrystusa Zmartwychwstałego rzuca światło na nasze życie. To właśnie w Jego blasku mamy się odradzać do nowego i lepszego życia. Pozwólmy objąć się Bogu Jego miłością. Wejdźmy w kochające ramiona Chrystusa Zmartwychwstałego, który każdemu z nas niesie nowe życie - apelował bp Frankowski.
Po Mszy św. uczestnicy ogólnopolskiego spotkania przemaszerowali w uroczystym korowodzie i przy akompaniamencie orkiestr dętych na miejscowy stadion, gdzie przez całe popołudnie odbywały się prezentacje musztr paradnych.
Świętująca 200-lecie Gwardia Narodowa im. Tadeusza Kościuszki w Majdanie Zbydniowskim powstała za przyczyną rodziny Horodyńskich, z których rodu wywodził się jeden z adiutantów T. Kościuszki. Jej powstanie nawiązywało do czynu niepodległościowego bohatera narodowego i dążeń do odzyskania niepodległości Polski. Tradycje zapoczątkowane dwa wieki temu są nadal kultywowane, a obecność gwardzistów podczas lokalnych i regionalnych uroczystości kościelnych i państwowych stanowi dostojny element historyczny.
Parada ogólnopolska odbywa się w Zbydniowie już po raz trzeci. Pierwsza odbyła się w roku 1994, a druga - w 2008 roku.