Nowy numer 47/2020 Archiwum

Krypty z pasją

7 kwietnia po raz pierwsze udostępniono mieszkańcom Stalowej Woli krypty rozwadowskiego klasztoru po renowacji. Stało się to w ramach zadania "Przystań z pasją", które realizuje działające przyklasztorne Stowarzyszenie "Pokój i Dobro". Finansowo projekt wsparła gmina.

- Zainteresowanie podziemiami klasztoru bardzo wzrosło po ich renowacji w 2017 roku, która odbyła się z inicjatywy br. Dariusza Lachowicza, gwardiana klasztoru, przy finansowym wsparciu gminy Stalowa Wola oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Klasztoru "Pokój i Dobro". Prace konserwatorskie wykonywała prof. dr hab. Anna Drążkowska, specjalizująca się w archeologii, konserwacji zabytków archeologicznych, rekonstrukcji szat grobowych, historii ubioru i badań kostiumologicznych oraz parafianin, stolarz-artysta Roger Chruściel, przy współpracy i pomocy pracowników klasztoru i ludzi dobrej woli - powiedziała Grażyna Lewandowska, która po kryptach oprowadza.

Krypty   Krypty
Wejście do podziemi, gdzie mieści się wystawa
Andrzej Capiga /Foto Gość

Końcowym efektem prac konserwatorskich jest stała wystawa autorstwa prof. Anny Drążkowskiej, zatytułowana „Kto niebu żyje ten światu umiera”. Zwiedzający mogą podziwiać uporządkowane i na nowo urządzone wnętrza krypt, pamiątki po zmarłych członkach rodu Lubomirskich, poddane renowacji i wystawione w gablotach. Można też zobaczyć i pomodlić się przy szczątkach św. Feliksa męczennika spoczywających w odrestaurowanym przez Rogera Chruściela zabytkowym, drewnianym relikwiarzu. Relikwie świętego pierwotnie spoczywały w antycznych katakumbach przy Via Apia - dodaje pani Grażyna.

Zwiedzanie krypt, w ramach zadania „Przystań z pasją”, odbywa się w każdą niedzielę o godzinie 16, wyłącznie pod opieką przewodnika, Grażyny Lewandowskiej. Chętni spotykają się w kawiarence „Przystań” i stamtąd udają się grupą do podziemi. Możliwe jest też grupowe zwiedzanie klasztoru lub krypt po wcześniejszym umówieniu się z przewodnikiem. Zapisy i rezerwacje: Grażyna Lewandowska (606 124 779).

 

Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 22 kwietnia).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama