Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zakochany w Tarnobrzegu

- W tym mieście nad Wisłą zostawiłem moje serce, chociaż nigdy tu nie mieszkałem - wyznaje Jan S. Rutkowski.

5 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka swoją twórczość poetycką zaprezentuje Jan Stanisław Rutkowski - dziennikarz i poeta z Bielska Białej. Laureat wielu nagród w konkursach poetyckich, wśród których za prestiżową uznać należy I Nagrodę w V Ogólnopolskim Konkursie Poezji im Zbigniewa Herberta.

- W Tarnobrzegu zostawiłem moje serce. Aczkolwiek nigdy tu nie mieszkałem, bywałem często u siostry. Znam i pamiętam wiele osób. A i Tarnobrzeg, szczególnie ten z lat 60. i 70. na zawsze pozostał w mojej pamięci. Dlatego też, bardzo chciałem spotkać się z jego mieszkańcami, by podzielić się swoją twórczością. Pisałem chyba od zawsze. Przy pomocy tajemniczej mocy słowa „kolekcjonowałem” chwile i te radosne, i te trudne, z którymi przyszło mi się w życiu zmierzyć. Choć moje wiersze podobały się wielu osobom, które namawiały mnie na ich wydanie, to tak naprawdę, gdyby nie Danuta, to pewnie nie odważyłbym się na ten krok - wyznaje poeta.

Danuta Kuczyńska, młodsza siostra poety, nie kryje radości, że udało się jej namówić brata na ich wydanie. - Pisał od najmłodszych lat - wspomina. - Pamiętam jak w czasie lat uczniowskich ciągle przepisywał zeszyty, szczególnie z matematyki. Dlaczego? Otóż, w tych zeszytach oprócz lekcji i zadań, ostatnie kartki zapisane były wierszami. Nasza mama, która przywiązywała wielką wagę do naszego wykształcenia, nie lubiła tych literackich ozdobników.

Tomik „Kolekcjoner chwil” zawiera wybór wierszy z lat 1994-2013. To poetycki zapis osobistych przeżyć, emocji i refleksji. Wędrówka do miejsc piękniejszych od rzeczywistości, gdzie na moment można pozbyć się szarości codziennego świata. To pochylenie się nad chwilą, która przeminie, i zapis tego co nas otacza - życia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama