Uczniowie i wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego "Radość Życia" w Sandomierzu pokazali swoje talenty w spektaklu teatralno-edukacyjnym pt. "Mam moc kochania".
Mali i duzi, wszyscy uśmiechnięci i radośni, wybiegali na scenę, by pokazać zebranej publiczności jak ważna jest umiejętność dostrzegania nie zalet a wad w drugim człowieku, ale jego talentów umiejętności i zdolności.
Podczas kolejnych scen uczniowie Ośrodka zaprezentowali przygotowane wraz z opiekunami formacje taneczne oraz indywidualne występy. Mistrzowskie występy były raz za razem nagradzana gromkimi brawami. – Dzieci bardzo zaangażowały się w przedstawienie, każda próba była dla nich czasem nie tylko pracy, ale zabawy i nauki – komentowała jedna z nauczycielek.
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa odbył się w Sandomierzu już po raz trzynasty. Ma on na celu zwiększenie świadomości, czym jest wada genetyczna nazwana „zespołem Downa” oraz przybliżenie problematyki związanej z edukacją i pracą z osobami nią dotkniętymi. – Ten dzień to także podsumowanie i zaprezentowanie całego trudu i pracy edukacyjno-wychowawczej z tymi osobami a także pokazanie ich zdolności i talentów. W tym roku obchody odbywają się pod hasłem-pytaniem „Co wnoszę do mojej społeczności”. To pytanie zadaliśmy także rodzicom tych dzieci. Otrzymaliśmy wspaniałe wzruszające odpowiedzi, że właśnie takie osoby wnoszą wiele radości, miłości i szczęścia. Mimo wielu barier są integralną częścią naszego społeczeństwa. Jednak potrzeba zaangażowania samorządów, instytucji i przełamania opinii publicznej, ale tym osobom umożliwić aktywne życie i pracę. Rodzice tych dzieci są prorokami, bo to oni pierwsi widzą w nich pełnosprawne osoby, którym należy się takie samo, jak każdemu z nas miejsce w naszych społecznościach. Temu służą także obchody tego dnia, byśmy uświadomili sobie jak wielkie w tych osobach drzemią talenty i zdolności – podkreślała Maria Butkowska, wicedyrektor Ośrodka.
Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa obchodzony jest od 2005 r. Data obchodów nie jest przypadkowa, dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych. Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi.