Nowy numer 48/2020 Archiwum

Razem o diecezji

17 marca odbyło się spotkanie robocze księży dziekanów i wicedziekanów diecezji sandomierskiej, któremu przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Wzięli w nim udział bp Edward Frankowski oraz przełożeni kurii diecezjalnej.

Biskup Nitkiewicz przybliżył główne tematy poruszane na niedawnym posiedzeniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Zachęcił do tego, aby kapłańska troska o potrzeby wiernych szła w parze z rozwojem życia wewnętrznego duszpasterzy. – Każdy z nas jest słabym człowiekiem i dlatego potrzebujemy większego otwarcia się na słowo Boże, które ma nas prowadzić i przemieniać – powiedział biskup.

Zaprosił jednocześnie zebranych do udziału w planowanych zaraz po Świętach Wielkanocnych rekolekcjach ewangelizacyjnych dla księży. Ich uwieńczeniem będzie celebracja 7 kwietnia jubileuszu kapłanów diecezji sandomierskiej, obchodzącej w tym roku 200. rocznicę powstania.

Biskup Frankowski poinformował o kontaktach z władzami KUL w związku z planowaną przez nie reorganizacją wydziału zamiejscowego uniwersytetu w Stalowej Woli. Uczestnicy zebrania wyrazili nadzieję, że w dalszej perspektywie nie doprowadzi ona do likwidacji placówki, ale będzie służyła jej stabilizacji i rozwojowi, o czym wielokrotnie zapewniał ksiądz rektor.

Razem o diecezji   Spotkanie dziekanów ks. Tomasz Lis /Foto Gość Ksiądz Michał Grochowina wyjaśnił zebranym obowiązki spoczywające na duszpasterzach w związku ze zmieniającym się ustawodawstwem państwowym. Z kolei księża kurialiści Roman Janiec, Marek Kumór i Tomasz Cuber mówili o inicjatywach podejmowanych z okazji jubileuszu diecezji. Ksiądz wicedziekan Marian Balicki zaproponował, aby obok uroczystości o charakterze centralnym każda parafia zorganizowała własną celebrację jubileuszową. Postulat ten został przyjęty.

Ksiądz Janiec przypomniał ponadto o trwającym do końca marca naborze na podyplomowe studia teologiczno-katechetyczne dla sióstr zakonnych i osób świeckich.

We wszystkich dekanatach odbędą się wkrótce zebrania w celu recepcji zaleceń duszpasterskich oraz umocnienia wspólnoty kapłańskiej. Ojcowie duchowni dekanatu wygłoszą przy tej okazji konferencję ascetyczno-formacyjną na temat „W mocy Ducha Świętego nieść Ewangelię”.

Razem o diecezji   Spotkanie księży dziekanów ks. Tomasz Lis /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama