Muzeum Diecezjalne zaprasza przedszkolaków na niebanalne lekcje. W niezwykłej scenerii maluchy poznają tajemnice malarstwa, rzeźby, dawne postacie, stare zawody i warsztaty pracy.
W sandomierskim Domu Długosza, w którym mieści się Muzeum Diecezjalne, co pewien czas jedna z sal wystawowych zamienia się miejsce, gdzie maluchy mogą poznać tajemnice sprzed wieków, dawne domowe sprzęty czy niezwykłe osoby związane z historią Polski i miasta.
- Kilka lat temu na pomysł zorganizowania lekcji muzealnych dla dzieci wpadła jedna z naszych sióstr i wraz z jedną z nauczycielek przedszkolnych rozpoczęły pierwszy cykl spotkań. Dziś jest to już niemal stały element naszej pracy w muzeum. Poprzez takie lekcje chcemy zainteresować dzieci tym, co wydarzyło dawniej, jak ludzie żyli w dawnych czasach, jak się zachowywali. Uczymy się wspólnie poprzez zabawę i prace praktyczne – opowiada siostra Sylwia Kunz.
Podczas ostatnich spotkań pracownicy muzeum prowadzili lekcje na temat rzeźby, malarstwa, haftu, archeologii czy dobrego wychowania, jakie obowiązywało na dworach królewskich. – Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w takich lekcjach, są bardzo ciekawe i odkrywcze. Wielokrotnie podkreślają, że czekają na kolejne spotkania. Oczywiście zadają tysiące pytań, co je rozwija, kształtuje patrzenie na sztukę i rozbudza zainteresowania – dodaje siostra Sylwia.
- Takie nietypowe lekcje są dla dzieci bardzo ciekawe. Z jednej strony stanowią odskocznię od codziennej rzeczywistości szkoły, a z drugiej, w takim historycznym otoczeniu łatwiej jest im wejść w klimat i temat danej lekcji. Staramy się przyjeżdżać z klasą „0” co miesiąc, za każdym razem jesteśmy zaskakiwani przez siostrę innym ciekawym tematem. Dziś dzieci uczyły się o rzeźbie i aktualnie wykonują rybę z papieru, tak jakby tworzyły rzeźbę – mówiła Ewa Marzec, wychowawczyni klasy „0” ze Szkoły Podstawowej w Głazowie.
- Aktualnie przygotowuję kilka nowych tematów na lekcje muzealne. Będą one dotyczyły starych ksiąg i pisania, muzyki dawnej oraz tajemnicy ziół, które dzieci będą poznawały w naszym ogrodzie ziołowym, znajdującym się przy muzeum – dodała s. Sylwia Kunz.
Pracownicy placówki zapraszają wszystkich chętnych do udziału w takich zajęciach po uprzednim ustaleniu terminu.