120 osób wzięło udział w naukowej konferencji poświęconej wsparciu dla osób z autyzmem i zespołem Aspergera w Ośrodku Rehabilitacyjno - Adaptacyjnym w Bojanowie.
W sali plenarnej ośrodka zebrali się rodzice, podopieczni, wychowawcy oraz nauczyciele z placówek, które niosą pomoc osobom dotkniętymi tymi dolegliwościami.
- Dziś podsumujemy III etap zadania publicznego pt. „Linia wsparcia”, realizowanego przez „Caritas” diecezji sandomierskiej przy współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Najważniejszym naszym celem jest zawodowa aktywizacja osób z autyzmem i zespołem Aspergera wraz z ich ponowną społeczną integracją - podkreśliła Karolina Łętowska, koordynator projektu.
Podczas trzech lat realizacji tego zadania skorzystało z niego 60 osób, od 18 roku wzwyż. Uczestnicy tego projektu brali udział w praktycznych warsztatach kulinarnych, cukierniczych, wikliniarskich czy florystycznych. Skorzystali w fachowych porad doradców zawodowych, logopedów i psychologa.
Maciek, jeden z uczestników zadania, przyznał iż nauczył się obierać ziemniaki obieraczką. - Ja natomiast wiem, że mogę więcej czasu spędzać z ludźmi. Uczestniczyłem w zajęciach z garmażerki i cukierniczych. I robiłem różne ciastka. Pomagał mi pan Irek - dodał Łukasz.
Z projektu „Linia wsparcia” bardzo zadowoleni byli też rodzice, którzy podkreślali, iż ich dzieci stały się bardziej wyciszone, a oni sami chętnie się spotykają nie tylko, by wymieniać się doświadczeniami, ale tak po prostu, aby pogadać przy kawie, odpocząć.
Podczas konferencji prelegenci poruszyli kilka spraw dotyczących bezpośrednio pomocy osobom dotkniętym autyzmem lub zespołem Aspergera. Sara Knapik - Szweda z Uniwersytetu Śląskiego na przykład zajęła się muzykoterapią i jej leczniczym wpływem te dolegliwości. Artur Kołakowski z Warszawy natomiast skupił się na postrzeganiu zespołu Aspergera przez psychiatrów.