Nowy numer 47/2020 Archiwum

Pakowanie masła, równiarka i czyste powietrze

Adam Hamryszczak, wiceminister ds. inwestycji i rozwoju, kusił przedsiębiorców 6,5 mld zł z programów operacyjnych Inteligentny Rozwój i Polska Wschodnia.

O takich pieniądzach mówił podczas konferencji „Innowacyjna firma. Wsparcie dla przedsiębiorców z Funduszy Europejskich”, która odbyła się w ramach II Stalowowolskiego Śniadania Biznesowego. W auli Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli spotkali się biznesmeni zainteresowani pozyskaniem dodatkowych pieniędzy na rozwój swoich firm.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele dużych i mniejszych zakładów. Był wśród nich Sławomir Czwal, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Stalowej Woli. – Korzystamy z funduszy europejskich. Obecnie dzięki temu możemy kupić dwie bardzo nowoczesne maszyny do produkcji i pakowania masła oraz innych produktów. Maszyny kosztują około 960 tys. zł, z czego 430 tys. to unijna dotacja – ujawnił prezes. Sławomir Czwal podczas biznesowego śniadania dowiedział się, jak zdobyć pieniądze na dalszy rozwój spółdzielni – zarówno na produkcję, jak i ogrzewanie zakładu.

Jacek Janas jest prezesem Elektrociepłowni „Stalowa Wola”. – Do tej pory nie korzystaliśmy z unijnych funduszy. Elektrociepłownia ma jednak ogromny wpływ na funkcjonowanie miasta, musi więc myśleć przyszłościowo, by zapewnić Stalowej Woli ogrzewanie. Unijne fundusze moglibyśmy na przykład przeznaczyć na finansowanie technologii zapewniających emisję czystego powietrza – powiedział.

Tadeusz Proszowski z firmy Mista uważa, że polscy przedsiębiorcy z reguły nie mają pieniędzy w nadmiarze. Fundusze unijne są więc dla nich dużym wsparciem, zwłaszcza przy zakupie maszyn i urządzeń. – Obecnie Mista realizuje projekt z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Będzie to najnowocześniejsza na świecie drogowa równiarka. Na projekt, który ma być gotowy pod koniec czerwca, otrzymaliśmy 60 proc. dofinansowania – zapewnił Tadeusz Proszowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama