Nowy numer 47/2020 Archiwum

Wielki plus dla Malucha

– Naszą ambicją jest, aby rodziny miały na ziemi świętokrzyskiej do dyspozycji żłobki, kluby dziecięce lub opiekunów, którym mogłyby powierzyć swoje dzieci – podkreślała Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Koprzywnicy odbyło się spotkanie podsekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bartosza Marczaka i wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek z samorządowcami oraz beneficjentami rządowego programu Maluch+. Omówiono formy pomocy finansowej dla gmin tworzących na swoim terenie placówki opieki nad najmłodszymi. – Liczba placówek podejmujących opiekę nad małymi dziećmi i wspierających rodziców jest niestety za mała. Jako województwo jesteśmy na szarym końcu na mapie Polski odnośnie do liczby miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 – poinformowała Agata Wojtyszek.

Jak podkreśliła, celem programu Maluch+ jest stworzenie warunków dla rozwoju zróżnicowanych instytucji opiekuńczo-edukacyjnych dla dzieci w wieku do lat 3, poprawa standardów funkcjonowania instytucji opieki nad małymi dziećmi, umożliwienie rodzicom i opiekunom dzieci podjęcie aktywności zawodowej oraz wsparcie samorządów w tworzeniu instytucji dla dzieci.

– Otrzymaliśmy dotację ponad 7,470 mln zł. Planujemy utworzenie 346 nowych miejsc dla dzieci i zapewnić funkcjonowanie istniejących 1620 miejsc – dodała pani Agata Wojtyszek.

Obecny na spotkaniu Bartosz Marczak przedstawił zmiany, które ministerstwo wprowadziło od tego roku w sprawie lepszego funkcjonowania programu Maluch +. – Polityka prorodzinna przypomina porządny stół, którego stabilność zapewniają cztery nogi – filary. Są to wsparcie finansowe rodzin, usługi dla rodzin, rynek pracy i kwestia wartości i edukacji. I każdy z tych elementów musi być wspierany, aby polityka ta przynosiła efekty – mówił podsekretarz stanu w MPiPS.

Podkreślił, że rząd dostrzegł pewne braki i chce tę sytuację poprawić. – Każda gmina, która wchodzi do programu Maluch+, a która jeszcze nie ma miejsca zapewniającego opiekę nad takimi dziećmi, otrzyma 80 proc. dofinansowania, nawet do 3 mln zł – zapewniał.

Podczas spotkania wręczono także promesy beneficjentom programu Maluch+2018. O realizacji rządowego programu Maluch+ w swoich gminach mówili Leszek Kopeć, burmistrz Miasta i Gminy Staszów, zaś Marek Jońca, burmistrz Miasta i Gminy Koprzywnica, mówił o planach związanych z realizacją w gminie rządowego programu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama