Nowy numer 49/2020 Archiwum

Dobrej wody dla wszystkich

– Wspominając tradycje sandomierskich szkutników i flisaków, kierujemy dzisiaj wzrok ku przyszłości. Prosimy w modlitwie o Boże błogosławieństwo dla wszystkich, którzy związali swe życie z rzeką Wisłą – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz do zgromadzonych wodniaków.

W kościele pw. Nawrócenia św. Pawła w Sandomierzu na Mszy św. zgromadzili się flisacy, szkutnicy, żeglarze i pracownicy żeglugi śródlądowej, zaangażowani w przywracanie tradycji wiślackich, oraz osoby uczestniczące w Gali Orderu Rzeki Wisły.

Mszy św. przewodniczył bp Nitkiewicz z udziałem ks. Krzysztofa Rusieckiego, proboszcza parafii i krajowego duszpasterza rzemieślników. Zebrani dziękowali Bogu za wielowiekowe tradycje flisackie, polecali Bożemu Miłosierdziu zmarłych flisaków i szkutników oraz modlili się o łaskę bezpiecznego żeglowania po Wiśle.

– Wspólna praca i życie sprzyjały budowie relacji międzyludzkich nacechowanych poczuciem wzajemnej odpowiedzialności i braterską atmosferą. Istotną rolę odgrywała tutaj wiara w Boga i życie religijne, którym tętniło miasto. Jego świadkiem jest kościół parafialny. Istniało przy nim do początku lat 60. ubiegłego wieku Bractwo św. Barbary, patronki niebezpiecznych zawodów, w tym profesji związanych z wodą – mówił bp Nitkiewicz. Ks. K. Rusiecki przypomniał tradycje działającego od 1719 r. bractwa, wyrażając nadzieję na odtworzenie tego stowarzyszenia. Dalsza część Gali Orderu Rzeki Wisły odbyła się na Zamku Sandomierskim. Honorowy order wręczono Zbigniewowi Gąsowskiemu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama