Nowy numer 13/2024 Archiwum

I ja mieszkam nad Wisłą

Ta rzeka jest kwintesencją polskości - taki wniosek wypłynął podczas XIII Forum Kulturalnego.

Organizatorzy XIII Forum Kulturalnego, które zorganizowane zostało w Zespole Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu, ukazali, że Wisła jest symbolem i kwintesencją polskości. Jest rzeką, która, patrząc na mapę Polski, pozornie dzieli nasz kraj na dwie części. Jednak kiedy popatrzymy na historię, to okazuje się, że Wisła zawsze łączyła, a jej wpływ na losy Polski był nieoceniony.

Ludzie doskonale radzili sobie z rzeką: pływali w poprzek oraz wzdłuż, korzystali z jej bogactwa, czerpali z niej korzyści ekonomiczne i natchnienie artystyczne. Zbliżając się do niej tworzyli społeczności i regiony, budowali państwo, którego los splatał się z rzeką - Wisłą.

XIII Forum Kulturalne w pełni tego dowiodło. Bogaty program z interdyscyplinarnym ujęciem dał uczestnikom nie tylko nową wiedzę, ale przyniósł również bogate wrażenia artystyczne.

Młodzież z uwagą wysłuchała pełnego humoru i swady wykładu Konrada Niedźwiedzia, kierownika Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000, dotyczącego walorów przyrodniczych Tarnobrzeskiej Doliny Rzeki Wisły. Justyna Szwed, natomiast, pokrótce zaprezentowała bieg rzeki Wisły, najważniejsze miasta leżące na jej brzegach oraz ciekawe miejsca z nią związane. Podczas imprezy można było się przekonać, ze Kraj nad Wisłą to miejsce urodzenia i ojczyzna wielu poetów, pisarzy, artystów. Że często była ona dla nich inspiracją, natchnieniem, motywem ich sztuki.

Młodzież klasy II b liceum, pod kierunkiem Moniki Kozłowskiej, w montażu słowno-muzycznym pt. „Wisło szara, kocham twe brzegi porosłe krzywą wierzbiną” przybliżyła poezję i prozę znanych twórców. Widzowie byli pod wrażeniem pięknych piosenek z Wisłą w tle w wykonaniu utalentowanych uczennic szkoły.

I ja mieszkam nad Wisłą   Występ artystyczny uczniów Rafał Tracz

Gdyby wody Wisły mogły mówić, niejedno by nam opowiedziały. Rzeki od dawien dawna fascynowały ludzi, stąd powstało o nich wiele legend. Jedną z nich w przepiękny sposób gwarą lasowiacką opowiedziała Barbara Sroczyńska, instruktor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim oraz członkini Zespołu Obrzędowego „Lasowiaczki”.

Tematu forum dopełniły zdjęcia Wisły autorstwa Jana Chmielowca, dla którego ta rzeka jest inspiracją do twórczości.

Organizatorzy forum pokazali, że był czas, gdy o Wiśle zapomniano, a rzeka zaczynała „popadać w ruinę”, że dopiero kilka lat temu zaczął się powrót Polaków nad Wisłę. Zwrócili uwagę na to, że jest ona nie tylko komunikacyjnym ciągiem wodnym, ale też dziedzictwem, spuścizną historyczną, korytarzem ekologicznym, za które jesteśmy odpowiedzialni.

XIII Szkolne Forum Kulturalne rozpoczęło w „górniku”, cykl imprez związanych z obchodami 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy