Przyznano ministerialne środki na tworzenie instytucji opiekuńczo-edukacyjnych dla małych dzieci.
W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Koprzywnicy odbyło się spotkanie Bartosza Marczaka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i Agaty Wojtyszek, Wojewody świętokrzyskiej z samorządowcami oraz beneficjentami rządowego programu Maluch+. Omówiono formy pomocy finansowej dla gmin tworzących na swoim terenie opiekę dla najmłodszych dzieci poprzez otwieranie żłobków czy klubów dziecięcych.
- Liczba placówek podejmujących opiekę nad małymi dziećmi i wspierających rodziców jest niestety za mała. Jesteśmy na szarym końcu na mapie Polski odnośnie liczby miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Dlatego naszą ambicją jest utworzenie takich miejsc w każdej gminie, aby rodziny ziemi świętokrzyskiej miały na swoich terenach do dyspozycji żłobki, kluby dziecięce lub opiekunów dziecięcy, gdzie mogłyby powierzyć swoje dzieci fachowej opiece i w odpowiednich standardach - podkreślała Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.
Jak podkreśliła celem programu Maluch + jest stworzenie warunków dla rozwoju zróżnicowanych instytucji opiekuńczo-edukacyjnych dla dzieci w wieku do lat 3, poprawa standardów funkcjonowania instytucji opieki nad małymi dziećmi, umożliwienie rodzicom i opiekunom dzieci podjęcie aktywności zawodowej oraz wsparcie samorządów w tworzeniu takich instytucji dla dzieci.
- Pozyskaliśmy na obecny rok dotację ponad 7 mln 470 tys. zł. w realizacji tego programu na terenie województwa świętokrzyskiego. Planujemy utworzenie 346 miejsc w 215 placówkach gminnych i w 131 placówkach niepublicznych. Chcemy zapewnić funkcjonowanie istniejących już 1620 miejsc w 994 placówkach gminnych i 626 w placówkach niepublicznych. Mam nadzieję, ze to spotkanie i wymiana doświadczeń samorządowców zachęci do tworzenia takich instytucji dla dzieci przez poszczególne samorządy - dodała pani Agata Wojtyszek.
Obecny na spotkaniu Bartosz Marczak, podsekretarz stanu w MRPiPS przedstawił zmiany, jakie wprowadziło ministerstwo od tego roku w sprawie lepszego funkcjonowania programu Maluch +. - Polityka prorodzinna przypomina porządny stół, którego stabilność zapewniają cztery nogi, filary. Są to wsparcie finansowe rodzin, usługi dla rodzin, rynek pracy i kwestia wartości i edukacji. I każdy z tych elementów musi być akcentowany i wspierany, aby ta polityka przynosiła efekty - mówił Bartosz Marczak.
Podkreślił, że obecnie rząd dostrzegł pewne braki w sektorze usług dla rodziny, szczególnie w zapewnieniu instytucji opieki nad dzieckiem do lat 3. Stąd też duże zaangażowanie w poprawienie tej sytuacji. - W tym roku rząd przeznacza trzykrotnie więcej środków na program Maluch +. Każda gmina, która wchodzi do programu Maluch +, a która jeszcze nie ma miejsca zapewniającego opiekę nad takim dzieckiem ma gwarancje otrzymania 80 proc. dofinansowania do kwoty w wysokości do 3 mln zł. Takie dofinansowanie gwarantujemy. Drugą znaczącą zmianą są zmiany, które umożliwiają prowadzenie zespołów żłobkowo-przedszkolnych przez gminy. W ten sposób wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom samorządowym - dodał.
Następnie wręczono promesy beneficjentom programu Maluch +2018. Promesy odebrali samorządowcy z gmin: Włoszczowa, Koprzywnica, Brody, Bejsce, Chęciny Morawica i Kielce. O realizacji rządowego programu Maluch + w swoich gminach mówili Leszek Kopeć. Burmistrz Miasta i Gminy Staszów, zaś Marek Jońca burmistrz Miasta i Gminy Koprzywnica mówił o planach związanych z realizacją w gminie rządowego programu Maluch +.