Nowy numer 43/2020 Archiwum

Kolejowa perełka

Zabytkowy ale zdewastowany dworzec PKP w Stalowej Woli - Rozwadowie będzie odrestaurowany. Jest to bardzo dobra wiadomość, szczególnie dla mieszkańców tej najstarszej dzielnicy Stalowej Woli.

- Przebudowa dworca kolejowego Stalowa Wola - Rozwadów jest ujęta w Planie Inwestycji Dworcowych na lata 2017-2023. Obecnie zadanie jest na etapie przygotowawczym. W związku z zabytkowym charakterem dworca, wszelkie prace będą uzgadniane z konserwatorem. Dworzec po przebudowie będzie przede wszystkim służył obsłudze pasażerów. PKP S.A. planuje również wykonanie pomieszczeń przeznaczonych pod najem komercyjny - poinformowała Katarzyna Grzduk z Wydziału Prasowego PKP S.A.

Budowa trasy kolejowej Rozwadów - Dębica rozpoczęła się w 1884 roku. Pierwszy zaś parowóz wjechał do Rozwadowa 20 września 1887 roku. - Prowadził go rozwadowski maszynista Bartłomiej Sajdek. Jego syn był później także kolejarzem - wspomina Maria Rehorowska, autorka książki „310 lat Rozwadowa nad Sanem”.

Rozwadowianie mocno protestowali przeciwko planom nawet częściowej rozbiórki zabytkowego dworca.

- Dworzec rozwadowski został zaprojektowany przez austriackich projektantów. I to w formie prostokąta: dwa oddzielne budynki połączone przewiązką tworzą cały budynek. Tej perełki nie możemy zniszczyć - przekonywał podczas spotkania z mieszkańcami Rozwadowa Henryk J. Giecko z Rozwadowskiego Towarzystwa Miłośników Kolei.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama