Nowy numer 43/2020 Archiwum

Bez kredytów

Powiat tarnobrzeski rozdysponował 2 mln zł na tegoroczne inwestycje.

Radni powiatu tarnobrzeskiego zdecydowali o tym kto i na co dostanie dofinansowanie. Podczas ostatniej sesji opracowane zostały plany inwestycyjne wraz z zarezerwowaniem stosownych środków na ich pokrycie. W sumie rozdzielono 2 mln zł, które, jak wyrazili nadzieję radni, poprawią przede wszystkim bezpieczeństwo, ale także ułatwią życie mieszkańcom gmin powiatu tarnobrzeskiego.

Na co zatem zostały przeznaczone pieniądze? Między innymi na budowę nowych ścieżek rowerowych, chodników, a także na remonty obiektów należących do instytucji i jednostek podlegających powiatowi. Znaczące wsparcie otrzyma Szpital Powiatowy w Nowej Dębie, gdzie powstanie budynek przeznaczony dla nowo tworzonego Oddziału Intensywnej Terapii i Anestezjologii. Pierwszy przetarg na rozbudowę nie został rozstrzygnięty, dlatego trwa nabór na drugi.

- Staramy się, by pieniądze z budżetu powiatu były dzielone sprawiedliwie, mając jednocześnie na względzie poprawę bezpieczeństwa mieszkańców poprzez budowanie nowych chodników i ciągów pieszo-rowerowych. Niemniej nie tylko jednak kwestie bezpieczeństwa są ważne. Równie istotne są także inne względy. Stąd m.in. modernizacja budynku internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Grębowie. To także pieniądze na rzecz Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie, z pomocy którego korzystają mieszkańcy naszego powiatu, ale także powiatów ościennych. Nowy, 2018 rok, to także szersza współpraca z organizacjami pozarządowymi, będącymi łącznikiem pomiędzy mieszkańcami a samorządem. Dzięki nim znamy oczekiwania konkretnych grup mieszkańców i lepiej układa się współpraca - zauważył Krzysztof Pitra.

Paweł Bartoszek, starosta tarnobrzeski przyznał, że przy podziale pieniędzy uwzględniany jest wkład własny poszczególnych gmin. - Gminy partycypują w tych inwestycjach w mniejszym lub większym wymiarze. Niektóre samorządy na tę chwilę nie dysponują jeszcze wymaganymi pieniędzmi, ale mamy pisemne zobowiązania, że w miarę możliwości, gminy będą partycypowały w planowanych przedsięwzięciach - stwierdził Paweł Bartoszek.

Mimo, iż obecny rok jest wyborczym, władze powiatu postanowiły, wzorem lat poprzednich, nie zaciągać kredytów na finansowanie przewidzianych inwestycji. Tym samym samorząd powiatu tarnobrzeskiego jest jedynym w regionie, który zrezygnował z pożyczek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama