Kto na tym archiwalnym zdjęciu wita prezydenta I. Mościckiego 14 czerwca 1939 roku w Stalowej Woli?
- Zdjęcie to wykonano 14 czerwca 1939 r. w czasie spotkania prezydenta I. Mościckiego z załogą Zakładów Południowych na uroczystym śniadaniu, które razem z prezydentem i dostojnikami państwowymi, w tym wicepremierem E. Kwiatkowskim, spożywała na boisku sportowym, dzisiejszym stadionie ZKS „Stal”. Z Mościckim wita się przedstawiciel załogi Franciszek Kulwiec, który w imieniu wszystkich pracowników złożył raport o gotowości załogi do jak najlepszej pracy - wyjaśnia Dionizy Garbacz, dziennikarz i regionalista.
Czy to wydarzenie można uznać na najważniejsze w 80. letniej historii miasta? Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza wszystkich mieszkańców do wspólnego przygotowania jubileuszowej wystawy plenerowej pt. „80 wydarzeń z 80 lat Stalowej Woli” (zgłoszenia przyjmowane są do 28.02.2018).
- Mija właśnie 80 lat od momentu, gdy przedwojenny premier i minister spraw wewnętrznych gen. Felicjan Sławoj Składkowski podpisał zarządzenie o nadaniu osiedlu przy Zakładach Południowych nazwy Stalowa Wola (31 stycznia 1938). To dobra pora, aby przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia z dziejów naszego miasta i spróbować wybrać, te które zdaniem mieszkańców odegrały najważniejszą rolę i miały największe znaczenie dla jego dzisiejszego wizerunku - zachęca Magdalena Wielgocka z Muzeum Regionalnego.
Stalowa Wola
Śniadanie pracowników ZP w prezydentem Mościckim
MR w Stalowej Woli
Spośród 230 wydarzeń proponowanych przez muzeum do wyboru są między innymi rozpoczęcie budowy elektrowni (1938 r.), przybycie do miasta ks. J. Skoczyńskiego (1939), pierwsze uroczyste posiedzenie rady miasta w kinie „Stal” (1946), wyjazd na ulice pierwszej taksówki (1958), bokser Lucjan Trela jako pierwszy sportowiec ze Stalowej Woli bierze udział w olimpiadzie (Meksyk 1968), włączenie Rozwadowa do Stalowej Woli (1973), wybuch pierwszego strajku w hucie (1980), awans piłkarzy „Stali” do I ligi (1990), czy też wizyta prezydenta Andrzeja Dudy (2017).
Oczywiście można zgłaszać też swoje propozycje. Na uczestników plebiscytu czekają cenne nagrody, w tym roczne bilety wstępu do muzeum.