GN 24/2021 Archiwum

Słowne potyczki

Po raz 24. zakręciło się poetyckie "Wrzeciono" w Nowej Sarzynie. Odbyła się tam bowiem kolejna edycja Międzynarodowych Spotkań Poetów.

Tym razem swoje wiersze nadesłało 301 poetów z Polski i z 15 innych krajów: Litwy, Łotwy, Estonii, Kazachstanu, Włoch, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Białorusi, Szwecji, Niemiec, Rosji, Słowacji, Islandii i Grecji.

Jury, któremu przewodniczył Kazimierz Linda ze Stalowej Woli, były prezes Stowarzyszenia Literackiego "Witryna", wytypowało zwycięzców trzech nagród głównych, siedmiu wyróżnień, siedmiu wyróżnień honorowych oraz czterech nagród specjalnych.

Laureatem I nagrody został Józef Cupak z Wary, II - Agata Linek, a III - Agnieszka Bulicz (obie ze Stalowej Woli).

Nagrody specjalne przypadły w udziale Jackowi Dąbkowi z Jeżowego, Janowi Fimiarzowi z Wierzawic i Grażynie Sordyl z Krzemienicy. Nagrodę specjalną Stowarzyszenia Literackiego "Witryna" w Stalowej Woli dla najmłodszego uczestnika konkursu otrzymał natomiast Krzysztof Dziki z Koniaczowa.

- Tradycją Międzynarodowych Spotkań "Wrzeciono" jest organizowanie dodatkowej, można by rzec spontanicznej rywalizacji w ramach Konkursu Jednego Wiersza, w którym mogą się zaprezentować zarówno laureaci, jak i poeci, którzy nie zostali nagrodzeni, a nawet poeci obecni na imprezie, ale nie biorący udziału w konkursowej rywalizacji. Po wysłuchaniu recytacji wierszy w wykonaniu samych autorów, jury postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody, honorując najlepszego autora utworu lirycznego i utworu w konwencji satyrycznej. Statuetki przypadły Jackowi Dąbkowi z Jeżowego i Julii Walawskiej z Nowej Sarzyny - powiedział Ryszard Mścisz, juror konkursu.

Wręczanie nagród przeplatano było muzycznymi występami lokalnych zespołów folklorystycznych i instrumentalno-wokalnych na czele z "Majdaniarzami" Romana Kostyry.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama