Nowy numer 48/2020 Archiwum

Odrodzenie Sokoła

150. rocznica powstania Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". W Stalowej Woli zakończyły się ogólnopolskie obchody.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej zjawiło się wielu gości, w tym Damian Małecki, prezesa PZTG Sokół w Polsce, druh Mateusz Derylak z Polowej Drużyny „Sokoła”, prof. Andrzej Zapałowski, zastępcy dowódcy Przemyskiej Kompanii PBOT, historyk i wykładowca akademicki, Stanisław Kruczek, wicemarszałek województwa podkarpackiego oraz a także Zbigniew Okorski, pierwszy prezes reaktywowanego „Sokoła” w Polsce.

- Patriotyzm może objawiać się w różny sposób. To udział w organizacjach, ale też codzienne drobne uczynki za którymi stoi dobro i miłość do ojczyzny - stwierdził Stanisław Kruczek.

- Prawie wszelkie działania „Sokoła" w przeszłości zasługują na kontynuowanie obecnie. Jednakże pamiętajmy, że „Sokół” nie istniał przez kilkadziesiąt lat i bardzo ciężko powracać do wcześniejszego jego dorobku - zaznaczył Zbigniew Okorski.

Druh Andrzej Dorosz z kolei poinformował o zbiórce publicznej na sztandar i wyposażenie PTG „Sokół” w Stalowej Woli. Pokazał także projekt sztandaru.

W Stalowej Woli stowarzyszenie Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" zawiązało się w 2014 roku, a inspiracją do jego założenia było TG "Sokół", działające od 1906 roku w Rozwadowie.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa dokumentująca historię „Sokoła”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama