Nowy numer 48/2020 Archiwum

Prawica Twoja wsławiła się mocą

Pod takim hasłem przebiegać będzie rozpoczynający się dziś Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Mający już ponad 100-letnią tradycję Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest czasem wspólnej modlitwy o jedność i ekumenicznych spotkań.

W diecezji sandomierskiej główne nabożeństwo ekumeniczne zostanie odprawione w poniedziałek 22 stycznia o godz. 18 w Tarnobrzegu, w kościele pw. Miłosierdzia Bożego.

Od 1968 r. materiały na ten tydzień opracowywane są wspólnie przez Światową Radę Kościołów i Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Polską wersję broszury z materiałami wspólnie opracowują Polska Rada Ekumeniczna oraz Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego.

Od 1975 r. projekt tekstów na dany rok jest proponowany przez ekumeniczny zespół z wybranego kraju. W 2012 r. była nim Polska. Materiał na tegoroczny Tydzień Modlitw został przygotowany przez chrześcijan z Karaibów. Tegoroczne hasło - „Prawica Twoja wsławiła się mocą” - zostało zaczerpnięte z Księgi Wyjścia, z Pieśni Mojżesza (Wj 15,1-21).

Wspólnym spotkaniom w każdym dniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan będą towarzyszyć słowa nawiązujące do tego wydarzenia. W czwartek będą to: „Będziesz miłował przybysza, bo i wy byliście przybyszami w ziemi egipskiej”, w piątek: „Już nie niewolnik, lecz umiłowany brat”, w następnych dniach: „Twoje ciało jest świątynią Ducha Świętego”, „Nadzieja i uzdrowienie”, „Słuchaj krzyku mojego, ludu z dalekiej ziemi!”, „Zważajmy na dobro bliźnich”, „Budowanie rodziny w domu i w Kościele”, „Zgromadzi rozproszonych (...) z czterech stron świata”.

Centralne nabożeństwo ekumeniczne w Polsce będzie miało miejsce w Siedlcach, w prawosławnej parafii Świętej Trójcy, w niedzielę 21 stycznia o godz. 18. Kazanie wygłosi bp Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama