Od dziś ponad 1,5 tys. książek mają do dyspozycji osoby słabowidzące oraz niewidzące w Stalowej Woli.
Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli we współpracy z Fundacją „Klucz” oraz Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix”, pozyskała dwa urządzenia do odtwarzania plików audio tzw. czytaki oraz dwa pendrive'y, każdy z wgranymi 50 książkami.
- Słabowidzący lub niewidzący w ogóle mogą od dziś wypożyczać te książki w Wypożyczalni Książki Mówionej. Wielu z nich czytaki ma w domu. Tym, którzy nie mają, biblioteka udostępni swoje na 35 dni. Na jeden można wgrać nawet dziesięć książek - wyjaśniła Joanna Rybak, kierownik Biblioteki Głównej w MBP w Stalowej Woli.
Na inaugurację wypożyczalni przybyli członkowie stalowowolskiego koła Polskiego Związku Niewidomych z jej prezes Teresą Pietruch.
Biblioteka
Joanna Rybak pokazuje pendriver z wgranymi 50 książkami
Andrzej Capiga /Foto Gość
- Do związku należy 100 osób, w tym pięcioro dzieci. Niestety niewielu z nas czyta czy korzysta z biblioteki. Mam nadzieję, że od dziś to się zmieni. Plus dla biblioteki, iż wychodzi naprzeciw naszym potrzebom - zauważyła pani prezes.
Co to jest czytak? - To urządzenie niewielkie i proste w obsłudze. Posiada funkcje podobne do magnetofonu kasetowego. Przy słuchaniu można korzystać z wbudowanego głośnika lub słuchawek, urządzenie można również podłączyć do sprzętu audio. Jest zasilane z wewnętrznego akumulatora lub zasilacza, który służy jednocześnie jako ładowarka. Czytak umożliwia obsługuje format mp3 oraz zaszyfrowany format opracowany specjalnie na potrzeby urządzenia. Książki zapisywane są na małych kartach elektronicznych. Na jednej, o pojemności 16 GB, mieści się do 1100 godzin nagrania - wyjaśnił Tomasz Gotkowski z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli.
Biblioteka
Członkowie Związku Niewidomych byli bardzo zadowoleni z oferty biblioteki
Andrzej Capiga /Foto Gość
- Wśród 1,5 tytułów które posiadamy jest zarówno literatura sensacyjna, przygodowa, obyczajowa, kryminały, książki autobiograficzne czy też dla dzieci. Dodatkowo mamy też prawie 5 tys. audiobooków - dodała Joanna Rybak.