Nowy numer 47/2020 Archiwum

Oprawa ważna rzecz

Nowy, teatralny wygląd zyskały aż trzy sceny.

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie zakończył realizację projektu z Narodowym Centrum Kultury, w ramach którego zupełnie nowy wygląd zyskały sceny w salach występów wiejskich Filii SOK: Wiejskiego Centrum Kultury w Chmielowie oraz Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach, dzięki zamontowaniu tam okotarowania scenicznego. Wymieniono również zużyte części okotarowania głównej sceny Domu Kultury w Nowej Dębie. Realizacja zadania była możliwa, bo wniosek przygotowany przez dyrektora SOK Krystiana Rzemienia uzyskał dofinansowanie ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Zadanie objęte wnioskiem miało na celu dopasowanie oferty kulturalnej do aktualnych potrzeb środowiska lokalnego, wprowadzenie wysokiego standardu prowadzenia zajęć edukacji kulturalnej oraz pogłębianie i popularyzowanie w społeczeństwie świadomości artystycznej i kulturalnej poprzez obcowanie ze sztukami scenicznymi (teatr, taniec, koncerty) i występowanie na scenie. Ze względu na brak okotarowania scenicznego w Chmielowie i Cyganach uczestnicy zajęć i instruktorzy w znacznym stopniu mieli utrudnione dopracowanie artystyczne i techniczne występów. Traciły na tym również same prezentacje sceniczne. - Teraz występy artystyczne w Nowej Dębie, Chmielowie i Cyganach, ubogacające najważniejsze wydarzenia kulturalne, społeczne i historyczne w gminie Nowa Dęba będą wreszcie miały właściwą oprawę sceniczną. Mam nadzieję, że to jeszcze bardziej zachęci do obcowania z kulturą zarówno naszych widzów, jak i lokalnych artystów w każdym wieku - komentuje Krystian Rzemień.

Promocja projektu i prezentacja nowych kotar scenicznych towarzyszyła trzem imprezom, które odbyły się w Cyganach, Nowej Dębie i Chmielowie.

Oprawa ważna rzecz   Finał XI edycji konkursu piosenki "Śpiewamy przeboje naszych rodziców" Archiwum SOK w Nowej Dębie

W Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach po raz pierwszy nowe wyposażenie mogli zobaczyć uczestnicy X edycji Dnia Seniora, który na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń SOK. Była to okazja do spotkania osób 50+, wspólnych rozmów, wspomnień, śpiewów pieśni patriotycznych i biesiadnych. Wieczór umiliły teatr Pora na Seniora, który przedstawił „Sąsiedzkie porachunki”, oraz zespół ludowy „Cyganianki”.

W sali widowiskowej SOK, gdzie część kotar została wymieniona na nowe, odbył się koncert finałowy XI edycji konkursu piosenki „Śpiewamy przeboje naszych rodziców”. Konkurs zgromadził dzieci i młodzież z wielu instytucji kultury Podkarpacia i sąsiednich województw. W tym roku była to rekordowa liczba 141 uczestników! Celem konkursu jest rozwijanie zdolności wokalnych, wrażliwości i kultury scenicznej, promocja piosenek z lat 80. i 90., umożliwienie młodym wykonawcom prezentacji i konfrontacji ich osiągnięć. W koncercie finałowym wystąpiło 25 młodych artystów.

Natomiast zmienioną scenę Wiejskiego Centrum Kultury w Chmielowie widzowie mogli podziwiać podczas występu grupy teatralnej Pora na Seniora, która wystawiła skecze „W karczmie u Pani Twardowskiej” i „Sąsiedzkie porachunki”. Zachwyceni widzowie przez chwilę poczuli się jak w prawdziwym teatrze i z niecierpliwością czekają na kolejne spektakle i występy.

Oprawa ważna rzecz   Odbiór sceny w Chmielowie Archiwum SOK w Nowej Dębie

W chwili obecnej w nowodębskiej siedzibie SOK oraz w filiach: Wiejskim Centrum Kultury w Chmielowie i Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach odbywają się zajęcia skierowane do odbiorców z każdej grupy wiekowej. W obecnym sezonie w Nowej Dębie organizowanych jest 50, natomiast w wiejskich filiach ponad 20 zajęć tygodniowo i są to spotkania: taneczno-ruchowe, teatralne-kabaretowe, muzyczne, literackie, plastyczne, hobbystyczne i rozrywkowe. Z wymienionych stałych form zajęć artystycznych korzysta w sezonie ok. 800 osób tygodniowo.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama