Na kościele ojców dominikanów zawisła tablica upamiętniająca wielkie chwile w jego dziejach.
Bp Krzysztof Nitkiewicz poświęcił 8 grudnia tablicę, która upamiętnia dwukrotny pobyt metropolity krakowskiego kardynała Karola Wojtyły, zaś jej odsłonięcia dokonał o. Marek Grzelczak OP, przeor tarnobrzeskiego klasztoru w asyście przedstawicieli Społecznego Komitetu Ufundowania Tablicy Pamiątkowej. Nawiązując do obchodzonej uroczystości Niepokalanego Poczęcia Maryi, bp Nitkiewicz nazwał św. Jana Pawła II papieżem maryjnym, co jeszcze bardziej związało go z tarnobrzeskim sanktuarium.
- Jest to hołd mizerny, bo czym wyrazić naszą wdzięczność za dary otrzymane za przyczyną św. Jana Pawła II. Za jego nieustanna pomoc z nieba, za cierpliwe nauczanie i za wszystko co uczynił dla naszej ojczyzny. Niechże ta tablica będzie świadectwem miłości, jaką otaczamy tego Wielkiego Polaka - powiedział w imieniu komitetu fundacyjnego Krzysztof Zwiefka.
Autorem, marmurowej tablicy jest artysta rzeźbiarz, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Krzysztof Czerwiak.
Wspomnienia dwukrotnego pobytu kard. Karola Wojtyły w Tarnobrzegu - w 1966 i 1976 r. - skłoniły tarnobrzeżan do powołania Społecznego Komitetu Ufundowania Tablicy Pamiątkowej, który swą działalność rozpoczął we wrześniu 2014 r. W jego skład weszli: Bogusława Boyen, Jolanta Kret i Krzysztof Zwiefka. Za priorytet komitet uznał zebranie funduszy na ufundowanie pamiątkową tablicę, którą planowano odsłonić w 2016 roku, czyli w 50. i 40. rocznicę pobytu Wielkiego Polaka (prace remontowe przy elewacji kościoła wymusiły zmianę terminu).
Ponadto w ubiegłym roku ogłoszony został konkurs „Święte słowa”, mającego popularyzować myśli Ojca Świętego. Jego rozpowszechnieniem zajęła się Elżbieta Chruściel oraz Anna Żarów, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu.
Na pamiątkę tego, jakże podniosłego wydarzenia wydana została broszura okolicznościowa, w której opublikowano rys historyczny obecności kard. Karola Wojtyły w Tarnobrzegu oraz prace nagrodzone w konkursie „Święte słowa”.
Wspomnienia dwukrotnego pobytu kard. Karola Wojtyły w Tarnobrzegu - w 1966 i 1976 r. - skłoniły tarnobrzeżan do powołania Społecznego Komitetu Ufundowania Tablicy Pamiątkowej, który swoją działalność rozpoczął we wrześniu 2014 roku. W jego skład weszli: Bogusława Boyen, Jolanta Kret i Krzysztof Zwiefka. Za priorytet komitet uznał zebranie pieniędzy na ufundowanie pamiątkowej tablicy, którą planowano odsłonić w 2016 r., czyli w 50. i 20. rocznicę wizyty wielkiego Polaka (prace remontowe przy elewacji kościoła wymusiły zmianę terminu).
Ponadto w ubiegłym roku ogłoszony został konkurs „Święte słowa”, mający popularyzować myśli Ojca Świętego. Jego rozpowszechnieniem zajęły się Elżbieta Chruściel oraz Anna Żarów, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu.
„(...) Matka Boża, która w swoim ziemskim życiu począwszy Syna Bożego i nosząc Go w swoim łonie, przybyła do Elżbiety - ta Matka Boża przybyła także do tego domu, do tego miejsca, któremu na imię dzisiaj Tarnobrzeg, a dawniej zwano to miejsce Dzikowem. 300 lat temu to miejsce zostało upatrzone przez Boga, podobnie jak kiedyś Betlejem, żeby się w nim odnawiała przez Wizerunek Bogurodzicy tajemnica Bożego rodzenia. (...) Maryja tu matkuje w tym polskim Betlejem. Pragnę, aby każdy z was, stróżów tego świętego miejsca, i każdy pielgrzym mówił o jej matkowaniu w kościele tarnobrzeskim, aby mówił następnym pokoleniom, abyście wszyscy, patrząc w Bogurodzicę - Matkę Bożą Dzikowską, znajdowali Chrystusa, żyli pełnią życia ludzkiego i chrześcijańskiego” - powiedział kard. Karol Wojtyła w homilii wygłoszonej w kościele ojców dominikanów w Tarnobrzegu. Było to 19 grudnia 1976 r., podczas obchodów 300. rocznicy uznania obrazu Matki Bożej Dzikowskiej za cudowny.
Nie była to pierwsza wizyta Karola Wojtyły w Tarnobrzegu. 10 lat wcześniej, jeszcze jako arcybiskup krakowski, przekroczył progi sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej.
Rok 1966 był rokiem szczególnym dla parafii ojców dominikanów. Nie dość, że jak w wielu innych miejscach jej członkowie przeżywali obchody millenium chrztu Polski, to na 7 września tegoż roku (w przeddzień Narodzenia Najświętszej Marii Panny) zaplanowano ponowną koronację wizerunku Dzikowskiej Pani. Uroczystości poprzedziły kilkutygodniowe przygotowania, zarówno pod względem duchowym, jak i organizacyjnym. Na miejsce celebry wybrany został plac przyklasztorny.
Koronacji dokonał podczas Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem ordynariusza przemyskiego prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Potem obraz wniesiono do kościoła. Dnia następnego w uroczystość Narodzenia NMP wizerunek Dzikowskiej Pani został ponownie wyniesiony ze świątyni i umieszczony na ołtarzu polowym. Procesję poprowadził abp Karol Wojtyła. Metropolita krakowski przewodniczył również Sumie odpustowej, podczas której kazanie wygłosił prymas Polski.