Nowy numer 48/2020 Archiwum

Wódz i samotnik

150 lat temu przyszedł na świat Marszałek.

Z tej okazji Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, we współpracy z Muzeum Historii Kielc w Kielcach, zaprasza na wystawę „Józef Piłsudski na pomnikach w II Rzeczypospolitej”.

Jest to kolejna już ekspozycja przygotowana przez ostrowieckie muzeum dla upamiętnienia 150. rocznicy urodzin Marszałka, który przyszedł na świat 5 grudnia 1867 roku w Zułowie pod Wilnem.

W XX-leciu międzywojennym Józef Piłsudski był częstym tematem prac podejmowanych przez artystów, jednak z czasem zmieniały się sposób i forma w jaki go przedstawiano (obeliski, popiersia oraz pomniki pełnopostaciowe i konne).

W okresie walk legionowych w wizerunkach Brygadiera uwypuklano wizjonerstwo i melancholię, przed rokiem 1926 „Samotnik z Sulejówka” był przedstawiany jako zatroskany wódz (zamyślony, zgarbiony, ciężko wsparty na szabli).

Po przewrocie majowym artyści ukazywali Marszałka jako człowieka cierpiącego i jednocześnie zwycięskiego wodza.

Wystawę uzupełniają wybrane publikacje dotyczące osoby Marszałka, ikonografia poświęcona ostrowieckiemu pomnikowi Józefa Piłsudskiego (wg projektu Jana Ogórkiewicza, odsłoniętemu 13 listopada 1932 r., rozebranemu w 1949 r. pod pretekstem prac modernizujących sieć wodociągów miejskich).

Jest też oryginalna plakieta z przedwojennego pomnika, wmurowana i odsłonięta po śmierci Marszałka w 1935 r. (obecnie w zbiorach Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim) oraz fotografie autorstwa Aleksandra Salija z 11 listopada 1993 r. (wykonane podczas uroczystego odsłonięcia zrekonstruowanego pomnika Józefa Piłsudskiego).

Wystawa „Józef Piłsudski na pomnikach w II Rzeczypospolitej” będzie eksponowana w Pałacu Wielopolskich do 31 stycznia 2018 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama