Nowy numer 48/2020 Archiwum

Być gwiazdą

Kto nie chciałby choć przez chwilę zostać prawdziwą gwiazdą?

Jak to zrobić, podpowiedział dzieciom zgromadzonym w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu ks. Paweł Dobrowolski. Dzisiaj o godz. 18 najmłodsi mieszkańcy parafii na os. Serbinów zainaugurowali Msze św. roratnie tegorocznego Adwentu.

Liczna grupa dzieci przyszła na Roraty z kolorowymi lampionami, tradycyjnymi ze świecami i oświetlanymi diodami.

W homilii ks. Paweł Dobrowolski powiedział, iż przewodniczką po tegorocznym Adwencie będzie sama Matka Boża, albowiem będzie mu przyświecać hasło „Niepokalana moja Mama”.

Mówiąc o Niepokalanej zwrócił uwagę dzieci na symbolikę gwiazd otaczających głowę Maryi. - Te 12 gwiazd oznacza, iż Matka Boża łączy Nowy i Stary Testament - w tym pierwszym mamy 12 apostołów, w drugim zaś 12 pokoleń Izraela. Gdzie jeszcze możemy zobaczyć 12 gwiazd na niebieskim tle? - pytał dzieci ks. P. Dobrowolski.

Być gwiazdą   Maryja przewodnicza tegorocznego adwentu Marta Woynarowska /Foto Gość

Okazało się, że pytanie nie sprawiło małym Europejczykom żadnego problemu i bezbłędnie wskazali na flagę Unii Europejskiej.

Ks. Dobrowolski przybliżył w tym miejscu historię i symbolikę unijnej flagi, która jak się okazuje powstała z inspiracji wizerunku Matki Bożej Niepokalanej.

Jej projektant Arsèn Heitz, pracownik poczty Rady Europy, odwołał się do Cudownego Medalika, znanego z objawień Maryi, jakie miała św. Katarzyna Labouré w Paryżu. Ponadto głosowanie nad przyjęciem jego projektu odbyło się 8 grudnia, czyli w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP.

- W ten sposób Unia Europejska ma na swej fladze koronę Matki Bożej - zaznaczył ks. P. Dobrowolski. - Bądźmy takimi gwiazdami z Jej korony, świecącymi miłością, dobrocią, przyjaźnią - prosił kaznodzieja najmłodszych.

W ramach dzisiejszego zadania domowego, które będzie zadawane podczas każdej Mszy roratniej, uczestnicy mają wykonać gwiazdę, którą w wigilijny wieczór zawieszą na świątecznej choince.

Przez kolejne dni natomiast dzieci mają przynosić wycięte z papieru serca z napisanym dobrym uczynkiem, jaki spełniły danego dnia. Serca będą służyć podczas losowania figurki Jezusa, którą szczęśliwiec wybrany przez ks. Jana Biedronia, proboszcza serbinowskiej parafii, będzie mógł wziąć do domu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama