Nowy numer 38/2018 Archiwum

Świąteczne akcje Caritas

„Miłosierdzie jest jedno” – to hasło tegorocznej edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom prowadzonego przez Caritas.

W tym roku Sandomierska Caritas, włączając się w ogólnopolską świąteczną akcję pomocową, rozprowadzi w parafiach 60 tys. świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, z których dochód zostanie przeznaczony na świąteczną pomoc osobom ubogim w parafiach oraz na całoroczną pomoc dla dzieci z ubogich rodzin.

- Wraz z pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczynamy już po raz 24. akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Potrwa ona do samych świąt Bożego Narodzenia, kiedy zasiądziemy do wigilijnego stołu, gdzie będzie wolne nakrycie czekające na niespodziewanego gościa i zapalona wigilijna świeca symbolizująca naszą pomoc wobec osób potrzebujących. Światło tej świecy będzie świadectwem naszego włączenia się w wielką dobroczynną sprawę pomocy osobom ubogim – wyjaśnił ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Dochód ze sprzedaży świec zostanie wykorzystany do konkretnej pomocy potrzebującym w parafiach oraz wesprze fundusz na wakacyjny wypoczynek dzieci z ubogich rodzin. – Część pieniędzy ze sprzedaży świec pozostaje do dyspozycji Parafialnych Zespołów Caritas, które wraz z duszpasterzami i Szkolnymi Kołami Caritas mogą wspomóc ubogie rodziny z terenu parafii do dobrego przeżycia zbliżających się świąt. Mamy świadomość, że to właśnie oni najlepiej wiedzą, kto takiej pomocy najbardziej potrzebuje – dodał ks. B. Pitucha. Reszta środków przeznaczona jest na letni wypoczynek dla dzieci z ubogich rodzin organizowany corocznie przez Caritas. Tegoroczna kampania po raz 18. ma charakter ekumeniczny. Obok Caritas Kościoła Katolickiego uczestniczą w niej Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Diakonia Polska) w RP i Eleos Dzieło Miłosierdzia Kościoła Prawosławnego. Podobnie jak w latach poprzednich akcję można wesprzeć wysyłając SMS o treści: "Świeca" na numer 72052.

Kolejną akcją charytatywną prowadzoną przez Caritas w czasie Adwentu jest Świąteczna Zbiórka Żywności. W tym roku wolontariusze będą kwestowali w dniach 8 i 9 grudnia.

Zbiórka żywności na terenie diecezji sandomierskiej zostanie przeprowadzona w Sandomierzu, Tarnobrzegu, Gorzycach, Milczanach, Samborcu, Łoniowie, Chmielowie, Koprzywnicy, Skopaniu, Dwikozach, Stalowej Woli, Nisku, Rudniku nad Sanem, Jeżowem, Ostrowcu Świętokrzyskim, Opatowie i Staszowie.

Do akcji przystąpiły następujące sieci sklepowe: Biedronka, Tesco, Carrefour Market, Lidl, Mila, Lewiatan, Stokrotka, Delikatesy Centrum, Spar, Groszek, Społem, ABC i kilka innych. Zbiórka zostanie przeprowadzona łącznie w 80 sklepach na terenie diecezji sandomierskiej.

Zbiórka odbędzie się pod hasłem „TAK Pomagam!”. Celem zbiórki będzie pozyskanie artykułów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwych do przechowywania, takich jak: mąka, cukier, makaron, ryż, kasze, płatki kukurydziane, olej, konserwy, herbata, słodycze.

– Zwracamy się z wielką prośbą do osób, które w tych dniach będą robiły zakupy w sklepach, gdzie będą kwestowali nasi wolontariusze, o włączenie się do wspólnej akcji. Poprzez drobny dar serca będziemy mogli pomóc ubogim rodzinom godnie przeżyć święta. Każdy z nas, wkładając produkt do koszy Caritas, może pomóc wielu rodzinom, dla których przygotowanie wieczerzy wigilijnej jest niezwykle trudne. Mały gest dla innych ludzi oznacza podaną pomocną dłoń – podkreślał ks. B. Pitucha.

Żywność zebrana w czasie zbiórki zostanie przeznaczona na przygotowanie żywnościowych paczek bożonarodzeniowych dla najuboższych rodzin z terenu diecezji sandomierskiej, które zwrócą się z prośbą o pomoc do Caritas Diecezji Sandomierskiej.

– Przewidujemy, że w tym roku o taką pomoc poprosi około 250 rodzin. Wydawanie świątecznych paczek z żywnością odbędzie się w dniach od 13 do 14 grudnia w siedzibie Caritas przy ul. Opatowskiej w Sandomierzu – poinformował ks. Bogusław Pitucha.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma