Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Śmierć live

Tragiczny koniec miała relacja na żywo przez smartfon pirackiej jazdy dwóch młodych dziewczyn.

Śmierć jednej z nich, prowadzącej samochód, obejrzało wiele osób na swoich telefonach komórkowych. - Niestety nikt nie zareagował i nie zwrócił uwagi dziewczynom na ich wyczyny. Może gdyby ktoś przywołał je do porządku lub ostudził ich zapał w szpanowaniu, żyłyby obie - mówił Jacek Kulasa z Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli. - Fragment tego filmiku pozwoliłem sobie pokazać, by uświadomić jak niebezpieczne może być nieodpowiedzialne korzystanie z możliwości, które daje internet i nowoczesne technologie.

Jacek Kulasa był jednym z prelegentów, którzy wygłosili referaty podczas dzisiejszej konferencji poświęconej „Odpowiedzialnemu korzystaniu z mediów społecznych”, zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnobrzegu.

Mówiono podczas niej o czarnej, jak również jasnej stronie internetu oraz mediów społecznościowych, np. takich jak: Facebook, Twitter, Google+, Pinterest, Instagram i in. oraz komunikatorów Skype, Messenger, WhatsApp i in. oraz o podstawowych zasadach zachowania bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Czarnej stronie swoje wystąpienie poświęcił asp. szt. Bogusław Tajchman z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Omawiając nowe zjawiska przestępczości internetowej, podał kilka przykładów takich zajść z ostatniego czasu, do których doszło w województwie podkarpackim. Sprawa dotyczyła m.in. włamania się na profil na jednym z portali społecznościowych, w wyniku którego doszło do wyłudzenia pieniędzy. Jeszcze bardziej niepokojąco zarysowała się sprawa mieszkańca jednego z województw w zachodniej Polsce, który poprzez portal społeczny poznał nastolatkę i umówił się z nią na spotkanie. - Na szczęście rodzice wyłapali w porę z kim córka się kontaktowała. I do spotkania "doszło"… ale zamiast dziewczynki na miejscu byli policjanci. Okazało się, że mężczyzna wybrał się na nie z… 30 różnego rodzaju nożami, bagnetami oraz erotycznymi gadżetami - mówił policjant.

Większość prelegentów mówiąc o mediach społecznych zwracała uwagą i uczulała na ich często negatywny wpływ zwłaszcza na dzieci i młodzież, ale także na relacje międzyludzkie i rodzinne. Psycholog Bożena Andrychowicz podkreśliła, iż wirtualne relacje nie mogą i nie są w stanie zastąpić normalnej, rzeczywistej bliskości.

Obok negatywnych zjawisk, jakie mogą stwarzać media społeczne, nie brakowało również ich pozytywnego znaczenia. - Po jasnej stronie mocy, można umieścić: zdobywanie wiedzy, rozwijanie umiejętności, łatwy dostęp do informacji, komunikacja ze znajomymi na całym świecie, nawiązywanie wartościowych kontaktów - podał jako przykłady ich dobrego znaczenia Jacek Kulasa.

O pozytywach mediów i Internetu mówiły również Marta Król z Biblioteki Pedagogicznej oraz Justyna Uchańska-Stasiak z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnobrzegu.

- Jednym z priorytetów Ministerstwa Edukacji Narodowej w tym roku jest bezpieczeństwo w mediach. Ponieważ cały czas i to w niezwykle szybkim tempie rozwijają się i zdobywają kolejnych użytkowników, jak podają najnowsze dane z mediów społecznych na świcie korzysta ponad 2,7 miliardów osób, można zatem to środowisko uznać za niemal naturalne, zwłaszcza dla ludzi młodych. Z uwagi na ich popularność musimy dostrzegać, zwłaszcza my dorośli, w tym nauczyciele, zagrożenia jakie stwarzają. Dlatego tak ważne jest by być z nimi na bieżąco i poznawać je, by w przypadku niepokojących sygnałów w porę i odpowiedzialnie reagować - wyjaśniała ideę zorganizowania konferencji dyrektor Biblioteki Pedagogicznej Anna Żarów. - Musimy chronić dzieci, młodzież, ale również nas samych. Każdy z nas może bowiem stać się ofiarą cyberprzemocy. Stąd obecność na dzisiejszej konferencji specjalistów, którzy przekażą na co powinniśmy szczególnie zwracać uwagę i jak zachować bezpieczeństwo w sieci.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy