Nowy numer 48/2020 Archiwum

Powołani do świętości

Wierni zapamiętali ks. Stanisława Sudoła, jako niezwykle rozmodlonego kapłana.

W uroczystość Chrystusa Króla, Klub Inteligencji Katolickiej im. św. Brata Alberta, działający w Tarnobrzegu przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, zorganizował spotkanie, podczas którego ks. dr Jan Biedroń wygłosił wykład „Świętość w życiu chrześcijanina. Sługa Boży ks. Stanisław Sudoł”. Prelekcję poprzedził występ młodzieży z piosenkami religijnymi.

Wykładowca przypomniał, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości.

- Pomocą dla nas jest hagiografia - poznawanie życia ludzi świętych. Jakkolwiek droga do świętości jest dla każdego niepowtarzalna, to jednak pewne wspólne rysy każdej indywidualnej drogi się powtarzają. Święci nie są tylko do podziwiania, ale do naśladowania. Takim przykładem dla nas jest również osoba sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła - podkreślił ks. Jan Biedroń.

Przed trzema laty, dokładnie w 33. rocznicę śmierci ks. Sudoła w diecezji sandomierskiej rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Urodził się w Zembrzy koło Raniżowa w 1895 r. W pół wieku później objął parafię w Dzikowcu, sąsiadującą z jego rodzinną parafią. Pracował w niej do śmierci w 1981 r. Wierni zapamiętali go jako niezwykle rozmodlonego kapłana, rozumiejącego doskonale rolników i mentalność wiejskiej społeczności. Parafianie na jego nagrobku umieścili napis: „Módl się za nami i ciesz się w Niebie, za wierną służbę Bogu i ludziom”.

W spotkaniu wzięło udział wielu mieszkańców Tarnobrzega. Prezes klubu Ewa Lipińska-Mikrut, prowadząca całość spotkania, podziękowała za tak liczną obecność, jak również wyraziła radość z pielgrzymi tarnobrzeskiego klubu na Jasną Górę, która odbyła się 18 listopada, kiedy to pielgrzymi przynależący do KIK z całej Polski, mogli modlić się razem w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej i uczestniczyć w spotkaniu roboczym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama