Bezkonkurencyjna okazała się drużyna reprezentująca Stalową Wolę.
W wielkim finale Międzymiastowego Interaktywnego Turnieju Wiedzy o Centralnym Okręgu Przemysłowym, który został rozegrany w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli, zmierzyły się drużyny z czterech miast - Mielca, Pionek, Stalowej Woli i Starachowic. Finał poprzedziły eliminacje miejskie, w których wzięło udział aż 99 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Najlepsze, trzyosobowe ekipy zmierzyły się ze sobą w Stalowej Woli.
W trakcie konkursu, mającego formę interaktywnego quizspottera - nowoczesnego systemu multimedialnego z użyciem smartfonów i tabletów - dwunastu znawców COP zmierzyło się z 21 pytaniami, która zadawał im. Grzegorz Kunicki, czuwający nad przebiegiem zmagań. Finaliści musieli wykazać się duża i szczegółową widzą. Pytania dotyczyły osób, inwestycji, produkcji, zahaczały również o ówczesna historię polityczną Polski. Po 21 rundzie okazało się, że reprezntanci gospodarzy zdobyli 984 punkty, Mielec 650, Starachowice 496 zaś Pionki 132. Najlepszym i najszybszym zawodnikiem został natomiast Filip Palczak, reprezentujący Stalowa Wolę. Dla uczestników popowskich zmagań fundatorzy - NBP oraz Urząd Miasta Stalowej Woli - przygotowali cenne nagrody: tablety, smart fony oraz wysokiej jakości słuchawki.
Szczęśliwy Filip Palczak Marta Woynarowska /Foto Gość
Zanim jednak doszło do rozgrywek na wiedzę i szybkość, publiczność miała okazje wysłuchać mini koncertu w wykonaniu kwintetu akordeonowego ze stalowowolskiej Państwowej Szkoły Muzycznej. Po części artystycznej prowadzący dzisiejszą uroczystość Adam Głaczyński z Polskiego Radia Rzeszów zaprosił na scenę Bogusława Kapustę, dyrektora Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego, który dokonał oficjalnej prezentacji jubileuszowej 5-złotowej monety, upamiętniającej 80. rocznicę powstania COP. - Rewers monety, zaprojektowany przez Grzegorza Pfeifera zawiera elementy bardzo charakterystyczne dla miast i inwestycji związanych z COP. Na pierwszym planie widnieje budynek naczelnej dyrekcji Zakładów Południowych w Stalowej Woli, na dalszym fragment dachu hali produkcyjnej Zakładów Tele- i Radiotechnicznych w Poniatowej, u góry można dostrzec natomiast kominy Fabryki Związków Azotowych w Mościcach, tło natomiast stanowi element zaczerpnięty z klatki schodowej budynku mieszkalnego w Mielcu, powstałego w okresie w czasie budowy okręgu - objaśniał Bogusław Kapusta.
Kilkaset sztuk monety można było otrzymać za zwykłą, obiegową 5-złotówkę. Chętnych było tak wielu, iż w kilka minut rozeszły się wszystkie egzemplarze przywiezione przez pracowników NBP. Jednak, jak zapewnił dyrektor rzeszowskiego oddziału NBP, moneta będzie dostępna w bankach miast copowskich. Znajdzie się ona również w powszechnym obiegu, gdyż została wyemitowana w liczbie 1.200.000 sztuk.
Zmagania młodzieży poprzedziła krótka dyskusja panelowa z udziałem znawców historii COP, a jednocześnie reprezentantów organizatorów, fundatorów nagród i patronów honorowych, którzy zastanawiali się nad fenomenem jakim bez wątpienia było powstanie okręgu. Uczestniczący w niej Romuald Zawodnik, burmistrz Pionek, Stanisław Sobieraj, przewodniczący Rady Miasta Stalowej Woli, wspomniany już wcześniej Romuald Kapusta, Mateusz Werner z Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego oraz Marek Wiatrowicz z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, zgodnie podkreślili, że COP mógł powstać tylko i wyłącznie dzięki połączeniu trzech elementów: wizji, talentu i pracy.
Dzisiejszy finał konkursu wiedzy o COP, zorganizowanego przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, zakończył roczne obchody rocznicy jego powstania. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny oraz podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch.