Blisko 300 prac wpłynęło na konkurs plastyczny „Tarnobrzeg mówi nie tlenkowi węgla”.
Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród laureatom odbyło się w siedzibie Urzędu Miasta.
- Cieszę się, że tak licznie dzisiaj tu zgromadziliśmy się. Jest to pierwsza tego typu akcja, zorganizowana w naszym mieście, w którą postanowiliśmy się włączyć, m.in. poprzez zakup 100 czujników wykrywających tlenek węgla oraz wydrukowanie 10 tys. ulotek informujących o tym czym jest i jak się przed nim zabezpieczać - mówił prezydent Tarnobrzega Grzegorz Kiełb. - Ulotki trafią przede wszystkim do skrzynek tych mieszkańców, którzy korzystają z piecyków gazowych, bo to one stanowią jedno z głównych źródeł zagrożenia.
48 czujników otrzymali laureaci konkursu, 30 natomiast prezydent wręczył dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Elżbiecie Miernik-Krukurce, które zostaną rozdysponowane pomiędzy osoby korzystające z jego pomocy.
- Już przeprowadziliśmy wstępne rozeznanie i pragnę zapewnić, że w pierwszej kolejności czujniki otrzymają osoby starsze, niepełnosprawne, dla których ich zakup stanowiłby dość poważny wydatek - poinformowała E. Miernik-Krukurka. - W imieniu tych mieszkańców oraz swoim bardzo dziękuję za ten prezent.
Wśród laureatów konkursu znalazło się 48 uczniów szkół podstawowych oraz oddziałów gimnazjalnych.
- Najwięcej prac wpłynęło z dwóch szkół nr 3 i 11 - mówił Wojciech Zioło, komendant miejski Ochotniczych Straży Pożarnych w Tarnobrzegu. - Konkurs został podzielony na trzy kategorie wiekowe. I tak w grupie najmłodszej, czyli klasy od I do III, jury, w którym zasiedli: Stanisław Dziubak, Marek Bukała i Edward Szlichta, pierwsze miejsce przyznało Wiktorii Sałek z SP nr 9, drugie - Mai Szostak z SP nr 3, trzecie natomiast Zuzannie Chorzępie z Katolickiej SP.
W grupie drugie (klasy IV-VI) najwyżej oceniona została praca Radosława Zioło z SP nr 11. Kolejne miejsca zajęły Magdalena Róg z SP nr 10 i Agata Chmielowska z SP nr 11. W najstarszej grupie wiekowej (klasy VII i oddziały gimnazjalne) zwyciężyła Wiktoria Strońska z SP nr 10. Miejsce drugie przypadło Wiktorii Babiuch z SP nr 3, trzecie zaś Kamili Biało z SP nr 10.
We wszystkich grupach wręczono także po kilkanaście wyróżnień. Nagrody ufundowały Polskie Składy Budowlane Mrówka, będące partnerem organizatorów konkursu, które reprezentował Arkadiusz Rak. Obok wspomnianych czujników ufundowanych przez miasto, laureaci otrzymali gry, słodycze oraz akcesoria rowerowe w tym m.in. liczniki.
Jak podkreślił Wojciech Zioło, komendant OSP, będącej organizatorem konkursu, jego celem było uwrażliwienie na zagrożenie, jakie niesie ze sobą tlenek węgla.
- Stanowił on jednak jeden z elementów naszych działań. Podjęliśmy bowiem razem z magistratem oraz tarnobrzeskimi spółdzielniami mieszkaniowymi szeroką akcję informacyjną poprzez rozprowadzanie ulotek. Ponadto wręczymy 100 czujników wykrywających czad - mówił W. Zioło.
W krótkiej prezentacji przypomniał czym jest tlenek węgla, jak i gdzie może dojść do jego emisji oraz jakie są objawy zatrucia czadem. Dla podkreślenia zagrożenia przytoczył dane statystyczne obejmujące miniony sezon grzewczy 2016/2017, w którym ofiarami „cichego zabójcy” zostało 61 osób, liczba zdarzeń zaś związanych z wystąpieniem czadu sięgnęła ponad 4,6 tys.
- Tylko w tym sezonie w województwie podkarpackim z powodu zatrucia zmarły dwie osoby - 61- i 63-letni mężczyźni, zaś 20 trafiło z objawami podtrucia trafiło do szpitala - przestrzegał komendant miejski.