Nowy numer 2/2021 Archiwum

Pięć złotych dla stalowowolan

Tylko kilkuset pierwszych szczęśliwców może liczyć na pamiątkową monetę.

W Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli w najbliższy piątek 24 listopada będzie możliwość wymiany 5 zł na jubileuszową monetę z serii „Odkryj Polskę - Centralny Okręg Przemysłowy”. Wyemitował ją Narodowy Bank Polski, by w ten sposób upamiętnić 80. rocznicę powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego, obok budowy portu w Gdyni, jednej z największych inwestycji II Rzeczypospolitej. Inicjatorem wybicia monety było stalowowolskie Muzeum Regionalne.

Jubileuszowy, kolekcjonerski pieniądz będzie można wymienić od godz. 10.30 do 14. Ponieważ jest ich tylko kilkaset, zatem: kto pierwszy ten lepszy!

Moneta posiada analogiczny stop i parametry jak będące w obiegu 5 zł (pierścień miedzioniklowy - MN25, rdzeń z brązalu - CuAl6Ni2). Jest to ósma moneta z serii "Odkryj Polskę". Na awersie centralnie, na wyodrębnionej płaszczyźnie w kształcie koła, widnieje wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Poniżej półkolem oznaczenie roku emisji: 2017. W otoku, na wyodrębnionej płaszczyźnie, u góry półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA; u dołu półkolem napis: 5 ZŁOTYCH, poprzedzony oraz zakończony perełką. Pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: m/w.

Pięć złotych dla stalowowolan   Awers pamiątkowej pięciozłotówki Muzeum Regionalne w Stalowej Woli Na rewersie, w dolnej części widoczny jest budynek siedziby dyrekcji Zakładów Południowych w Stalowej Woli, powyżej fragment hali produkcyjnej Zakładów Tele- i Radiotechnicznych w Poniatowej, w górnej części kominy Fabryki Związków Azotowych w Mościcach. W otoku, na wyodrębnionej płaszczyźnie, od lewej strony ku górze napis: CENTRALNY OKRĘG PRZEMYSŁOWY, u dołu motyw graficzny z klatki schodowej osiedla mieszkaniowego pracowników Państwowych Zakładów Lotniczych w Mielcu.

Monetę zaprojektowali Dobrochna Surajewska (awers) i Grzegorz Pfeifer (rewers), zaś wybiła ją Mennica Polska S.A.

W piątek w MDK odbędzie się także wielki finał „Międzymiastowego Interaktywnego Turnieju Wiedzy o COP”, w którym Stalową Wolę będą reprezentować uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama