Nowy numer 39/2023 Archiwum

Chcą być strażakami

Mali strażacy z Suchorzowa zdobyli 6.500 zł na mundury podczas Gali Giving Circle w Warszawie. Ambasadorem drużyny jest wicestarosta tarnobrzeski Krzysztof Pitra.

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchorzowie, w gminie Baranów Sandomierski, dali popis ratownictwa w Warszawie i uzbierali blisko 6.500 zł na dziecięcą drużynę pożarniczą. Wszystko działo się na wielkiej gali Giving Circle, gdzie podsumowano projekt realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, której partnerem jest Fundacja Fundusz Lokalny SMK, kierowana przez Stanisława Baskę.

Jak to się stało, że młodzi strażacy z Suchorzowa weszli do finału i walczyli o pieniądze na mundury dla swojej drużyny? na początku lipca tego roku rozpoczęli realizację projektu ze środków pozyskanych w wyniku naboru wniosków w konkursie grantowym Działaj Lokalnie X 2017 r. - "Chcę zostać strażakiem!" - Warsztaty dla dzieci i młodzieży. Inicjatywa zakładała zorganizowanie warsztatów dla dzieci oraz remont łazienki w remizie OSP w Suchorzowie. Prace rozpoczęły się od likwidacji starego magazynku i adaptacji pomieszczenia na łazienkę. Wykonane zostały instalacje wodna i kanalizacyjna. To był dopiero początek działań, dlatego Rafał Durda, prezes OSP w Suchorzowie, odpowiedział na zaproszenie Akademii Rozwoju Filantropii i zgłosił projekt pn. "Mali Strażacy" do konkursu.

- Kiedy dowiedziałem się, że jest możliwość udziału w konkursie, którego podsumowaniem jest Giving Circle w Warszawie, wysłałem zaproszenia do stowarzyszeń, uczestników naszych projektów - mówił Stanisław Baska. - Rękawicę podniósł Rafał Durda, który zmobilizował swoich młodych druhów i wspólnie z Ambasadorem Krzysztofem Pitrą bronili projektu w Warszawie. Ogromny sukces, jaki osiągnęli pokazuje, że warto działać na rzecz lokalnej społeczności i sięgać po pieniądze poprzez udział w projektach, aby realizować swoje pasje i zmieniać najbliższe otoczenie.

Podczas Giving Circle w Warszawie trzy projekty przygotowali: Chłopcy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Trampolina z ambasadorem Pawłem Oksanowiczem dziennikarzem, Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa działająca w Warszawie, której ambasador była Maja Komorowska, aktorka, oraz Dziecięca Drużyna Pożarnicza w Suchorzowie z ambasadorem Krzysztofem Pitrą.

Reprezentanci Suchorzowa zaprezentowali projekt „Mali strażacy”, uświadamiający dzieciom, jakie zagrożenia czyhają na nie w okolicy ich miejsca zamieszkania. Stąd potrzeba zebrania pieniędzy na umundurowanie dla młodych strażaków.

Gala w Warszawie, to wielka licytacja na rzecz trzech finalistów. Drużyny prezentowały swoje pomysły, które następnie były licytowane przez licznie przybyłych gości: aktorów, przedsiębiorców. To niezwykłe wydarzenie pokazało, że warto było wysłać zgłoszenie do finału.

- Jechaliśmy do Warszawy z nadzieją, że uzbieramy 2.000 zł na mundurki, tymczasem uzbieraliśmy 6.500 zł. Jestem bardzo zadowolony i dumny, że nasza dziecięca drużyna będzie mogła kupić mundury oraz dodatkowy i niezbędny sprzęt. Dziękuję naszemu ambasadorowi Krzysztofowi Pitrze, który wspiera naszą jednostkę, jest naszym dobrem duchem. To dzięki niemu nasza jednostka od tego roku ma system selektywnego wywoływania. Nigdy nie odmawia nam wsparcia i pomocy - powiedział Rafał Durda, prezes OSP Suchorzów.

W licytacji młodych druhów wspierał Krzysztof Pitra, tarnobrzeski wicestarosta, który nie kryje dumy z młodych druhów i prezesa.

- Udział w finale naszej drużyny pokazuje, że warto działać i rozwijać się. Warto pokazywać tym młodym ludziom, że marzenia spełniają się, tylko należy dać coś od siebie. Tym czymś był m.in. remont pomieszczeń. To także działanie na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Wierzę, że ci młodzi druhowie w przyszłości zasilą szeregi drużyny OSP a może zostaną strażakami zawodowymi. Gratuluję im pomysłu i trzymam kciuki za ich dalsze pomysły - stwierdził Krzysztof Pitra.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast