Nowy numer 46/2018 Archiwum

Cecyliański koncert

W kościele seminaryjnym chóry oraz solowi artyści zaprezentowali arcydzieła muzyki i śpiewu kościelnego.

W Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie osób zrzeszonych w Stowarzyszeniu Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego. Rozpoczęła je wspólna Msza św. w seminaryjne kaplicy, której przewodniczył ks. Rafał Kułaga, rektor seminarium.

Uwieńczeniem przyjacielskiego spotkania był przygotowany koncert cecyliański, który organizowany jest corocznie z okazji obchodów wspomnienia św. Cecylii, patronki śpiewu kościelnego.

W kościele seminaryjnym św. Michała Archanioła zaprezentował się chór „Canticus” ze Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia z Tarnobrzega oraz chór Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, zaś koncert organowy wykonał pan Andrzej Budziński, organista z parafii Matki Bożej Saletyńkiej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Występ chóru kleryckiego   Występ chóru kleryckiego Archiwum seminarium – Za kilka dni będziemy przeżywali wspomnienie liturgiczne św. Cecylii dziewicy i męczennicy. W Kościele jest ona patronką muzyków kościelnych, organistów, chórów. Człowiek, nie jest w stanie wyrazić towarzyszących mu emocji, takich jak radość, uwielbienie, tylko samymi słowami. Okazuje radość całym ciałem oraz śpiewem. Dlatego już w Starym Testamencie oddawano cześć Bogu poprzez śpiew. Król Dawid, który wprowadzał Arkę Przymierza śpiewał z wielkiej radości na cześć Pana. Ta praktyka przyjęła się również w Kościele. Od początku jego istnienia uczniowie Chrystusa śpiewali psalmy, pieśni na Jego cześć – podkreślał ks. Leszek Chamerski, seminaryjny wykładowca muzyki kościelnej.

Koncert organowy   Koncert organowy Archiwum seminarium Podczas koncertu najpierw chórzyści z Tarnobrzega zaprezentowali utwory maryjne na głosy oraz francuskie piosenki misyjne, chór klerycki zaprezentował pieśń „Sacerdos Pontifex”, utwór Mikołaja Gomułki „Kleszczmy w dłonie”, który nazywany jest hejnałem sandomierskim.

Podczas koncertu zebrani w kościele miłośnicy muzyki kościelnej mogli także posłuchać utworów organowych wykonywanych Andrzeja Budzińskiego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy