Nowy numer 43/2020 Archiwum

Ile kochamy?

- Człowiek jest tyle wart, ile jest w stanie kochać - ks. prał. Jan Biedroń słowami św. Augustyna rozpoczął parafialne obchody Dnia Ubogich.

Mszą św. w kaplicy Domu św. Matki Teresy, prowadzonego przez parafię pow. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu, rozpoczęło się parafialne spotkanie poświęcone osobom dotkniętym różnego rodzaju niedostatkiem.

Eucharystię, na której zgromadzili się pensjonariusze domu oraz osoby z zewnątrz, sprawował proboszcz serbinowskiej parafii ks. Jan Biedroń. W homilii, którą rozpoczął od przytoczenia sentencji św. Augustyna, podkreślał stałą, nie tylko okazjonalną, troskę o ubogich.

- Dzisiejszego dnia nie wolno nam sprowadzać do spektakularnego wydarzenia, będącego tylko jednorazową odpowiedzią na prośbę Ojca Świętego, apelującego o otoczenie troską ubogich. Ma on być jedynie inspiracją zapoczątkowującą stałą, codzienną pamięć o ludziach, którym żyje się trudniej i gorzej niż nam. Ubodzy są pośród nas! - mówił ks. J. Biedroń. - Osób, dotkniętych niedostatkiem, nie wolno spychać na margines życia społecznego, one powinny być zauważane szczególnie przez ludzi żyjących w ich środowiskach, otoczeniu. Pamiętajmy, że darując dobro, rodzimy kolejne, i tak powstaje wielki łańcuch dobra. Jest to wyraz naszej miłości, realizowanej we wzajemnym odniesieniu do siebie, we wzajemnych relacjach, kiedy zauważamy drugiego człowieka i nie pogardzamy nim lecz widzimy w nim naszą siostrę lub naszego brata - podkreślał w kazaniu ks. J. Biedroń.

Przytoczył również słowa papieża Franciszka, zawarte w orędziu na zakończenie Roku Miłosierdzia, w których papież apelował o wyciągnięcie rąk do biednych, do spotkania z nimi, tak, by mogli poczuć „ciepło miłości, które przełamuje krąg samotności”.

Po Mszy św. pensjonariusze Domu św. Matki Teresy, w tym m.in. osoby zamieszkujące w działającej przy nim noclegowni oraz mieszkańcy miasta, który zechcieli skorzystać z zaproszenia, spotkali się z duszpasterzem serbinowskiej parafii na przygotowanym specjalnie dla nich obiedzie.

Z inicjatywą niedzielnego, wspólnego posiłku dla osób dotkniętych ubóstwem wyszła również parafia pw. św. Barbary. Parafialny Zespół Caritas, działający przy parafii pw. Chrystusa Króla, natomiast postanowił z pieniędzy zebranych do skarbony „Na chleb św. Antoniego” przygotować świąteczne paczki oraz dania dla ludzi i rodzin potrzebujących wsparcia. Duszpasterze zachęcali także do włączenia się w I Światowy Dzień Ubogich, przez zaproszenie kogoś w potrzebie na niedzielny obiad.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama