To tytuł konferencji, która odbyła się w Sandomierzu. Dyskutowano o współczesnych problemach rodziny, jej misji i zadaniach oraz formach pomocy w ramach programów prorodzinnych.
– Polityka rodzinną to jedno z najważniejszych zadań obecnego rządu. Rodzina buduje wspólnotę, jaką jest państwo, a jednym z zadań państwa jest szeroka pomoc świadczona wobec rodziny. To zadanie wypełniane jest obecnie przez realizowane programy prorodzinne takie jak: Rodzina 500 plus, Za życiem, Maluch plus czy polityka senioralna w programach Senior plus oraz wsparcie dla stowarzyszeń opiekujących się osobami starszymi. Aktualnie przeznaczamy na programy prorodzinne ponad 3 proc. PKB i jest to duży zaczyn dobra robiony w stronę polskiej rodziny – podkreślał przedstawiciel Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej.
Konferencja "Solidarni z Rodziną" ks. Tomasz Lis /Foto Gość O misji rodziny w dziejach narodu mówił dr hab. Jan Ptak. - Od początku naszego egzystowania jako państwa, gdy Polska przyjęła chrzest i weszła w krąg cywilizacji łacińskiej pewien model rodziny rzutował na dzieje narodu i sytuację w Polsce. To właśnie rodzina stała się miejscem przekazywania systemu wartości, wzajemnego wspierania, miłości rodzicielskiej. W okresie, gdy byliśmy w trudnej sytuacji i jako naród pozbawieni byliśmy suwerenności to właśnie w rodzinie przekazywano najwyższe wartości, jak mowę rodzinną czy religijność. Dlatego odrodzenie życia rodzinnego ma niezastąpiona wartość dla narodu – mówił.
Dr Urszula Bąk ks. Tomasz Lis /Foto Gość O socjologicznej relacji rodziny i narodu mówiła dr Urszula Bąk. – Istnieje ścisły związek narodu i rodziny. Naród nie istniej bez rodziny, zaś rodzina czerpie z narodu to, czego sama nie może wypracować i dać swoim członkom. Ich wspólnym elementem jest człowiek, któremu te dwie grupy służą. Państwo, które opiera swoją politykę na personalistycznej wizji człowieka dba o rodzinę a przez to wzrasta naród. Zaś te państwa, które oparte są na ideologii liberalistycznej, neoliberalnej i lewicującej deprecjonują naród i rodzinę – podkreślała.
– Jednym z wyzwań, które w sposób bezpośredni dotyczy rodziny jest wprowadzana w Polsce nowa reforma szkolnictwa. Należy pamiętać, że rodzina i szkoła to dwa podstawowe czynniki oddziałujące na dzieci i młodzież, które powinny ze sobą ściśle współpracować, tworząc jedno harmonijne środowisko wychowawcze. Ta wewnętrzna spójność oddziaływań wzorców postaw rodziców i nauczycieli w dużym stopniu warunkuje prawidłowy proces wszechstronnego rozwoju przyszłego obywatela, rodzica, członka narodu – wskazywał w swoim wystąpieniu ks. T. Cuber.
Ks. Tomasz Cuber ks. Tomasz Lis /Foto Gość Pan Ryszard Proksa, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ ”Solidarność” w swoim referacie podkreślał wielką wagę współpracy rodziny i szkoły w wychowaniu młodego człowieka oraz wskazał na pozytywny wpływ reformy szkolnictwa na kształt współczesnej rodziny polskiej.
Organizatorami konferencji było Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Sandomierskiej, Region Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. Patronat honorowy nad spotkaniem objął bp Krzysztof Nitkiewicz.