Nowy numer 46/2018 Archiwum

Zakochany w drewnie...

Jan Puk, artysta ludowy z Trześni, został honorowym obywatelem gminy Gorzyce.

Pan Jan rzeźbi w drewnie, swoim ulubionym tworzywie. Najbardziej lubi robić zabawki.

- Zabawka lasowiacka, ludowe rzemiosło - to dziedziny najbliższe jego sercu. Z drewna, własnoręcznie tworzy grzechotki, gwizdki, bączki, sikawki, serca, gwizdki i wiele innych zabawek, którymi bawił się będąc dzieckiem. Najcenniejsze to te, które przedstawiają życie dawnej wsi. Zatrzymuje w drzewie siewców, żniwiarzy, dekarzy.  - mówi Monika Zając z Urzędu Gminy w Gorzycach.

Wśród jego prac są również takie, które prezentują dawną architekturę wiejską. Buduje więc modele zagród wiejskich i pojedynczych obiektów w tym, młyny, wiatraki, kapliczki, studnie z kołowrotkami.

- Od początku świata drewno człowiekowi służyło, ja go pokochałem. Ze mną będzie żyło, będę z niego robił piękne dzieła, aby sztuka ludowa nigdy nie zginęła - tak krótko, wierszem streścił swoją twórczą nowy honorowy obywatel Gorzyc.

Jan Puk urodził się 19 maja 1940 roku we wsi Wola Rusinowska koło Majdanu Królewskiego. Od 50 lat mieszka w Trześni w gminie Gorzyce. Przez większość zawodowego życia pracował na kolei. Rzeźbiarska pasję rozwinął w pełni dopiero po odejściu na emeryturę.

Pan Jan nie tylko rzeźbi; pisze też wiersze i artykuły, który zamieszcza w lokalnych pismach.

.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy