GN 24/2021 Archiwum

Nowości, nowości

W nowoczesne urządzenia wzbogaciła się miejska biblioteka.

Nowy sprzęt trafił do działów głównej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu. Najwięcej radości mają najmłodsi czytelnicy, którzy w Oddziale dla dzieci mogą korzystać z dużego, jezdnego monitora interaktywnego.

- Z monitora jednocześnie może korzystać kilka osób. Z całą pewnością uatrakcyjni on prowadzone lekcje biblioteczne, konkursy oraz zajęcia interaktywne, w których poprzez zabawę, będzie można w nowoczesny sposób, bardziej trafiający do dzieci, zachęcać je do sięgania po książki - mówi Stanisława Mazur, dyrektor tarnobrzeskiej biblioteki.

W dziale dziecięcym nie jest to jedyna nowość. Powstał także kącik informatyczny z trzema nowymi stanowiskami komputerowymi, pojawiły się nowe stoliki i krzesła oraz przytulny kącik z liściem, gdzie mali czytelnicy mogą nie tylko wgłębiać się w lekturę, ale także pograć i pobawić się zabawkami, wzorowanymi na bohaterach literackich.

Nowości, nowości   Kącik z liściem w Oddziale dla dzieci Marta Woynarowska /Foto Gość

Duże zmiany zaszły również w sali odczytowej, gdzie liczące sobie 45 lat (!) gabloty zostały zastąpione nowymi.

- Gabloty posiadają nie tylko większą powierzchnię wystawienniczą, ale są przede wszystkim bardzo funkcjonalne, wyposażone są bowiem w podnośniki oraz nowoczesny system antywłamaniowy. Umożliwi to nam przygotowywanie większych i bogatszych wystaw. Ponadto zamontowany został system linkowy, jakim posługują się muzea, służący do prostego i estetycznego prezentowania obrazów, plansz, plakatów itp. - wylicza dyrektor biblioteki.

Wielką zmianą, którą docenią wszyscy - publiczność, goszczący pisarze, prelegenci oraz pracownicy biblioteki - są podsufitowy, elektryczny ekran Adelo oraz nowoczesny projektor. - Wprawdzie ekran ma wmontowane głośniki, które na potrzeby odbywających się w tej sali spotkań w zupełności wystarczy, niemniej planujemy zakup nowoczesnego sprzętu nagłaśniającego - dodaje S. Mazur. Nowości, nowości   Nowe gabloty w sali odczytowej Marta Woynarowska /Foto Gość

Sześć nowych zestawów komputerowych wzbogaciło stanowiska informatyczne w czytelni głównej.

- Zamierzamy jeszcze w tym roku wyjść z nową ofertą do osób w wieku 50+, dla których chcielibyśmy zorganizować kursy obsługi komputerów oraz internetu. W obecnej dobie cyfryzacji taka umiejętność stanowi ogromne ułatwienie życia - zauważa dyrektor biblioteki. - Do czytelni zakupiliśmy nową kserokopiarkę, która będzie służyć głównie czytelnikom, wymienione zostało leciwe oświetlenie oraz przebudowane stanowisko pracowników obsługujących czytelnię.

Nowości, nowości   Zmiany w czytelni głównej Marta Woynarowska /Foto Gość

Nowy, profesjonalny zestaw komputerowy, w którym znalazł się monitor z kalibracją, trafił do Pracowni Digitalizacji Zbiorów, zajmującej się m.in. tworzeniem zasobów Tarnobrzeskiej Biblioteki Cyfrowej.

Pozostałe cztery zestawy komputerowe zostały przekazane do Działu Informacyjno-Bibliograficznego oraz Działu Udostępniania Zbiorów.

Nowości, nowości   Nowe stanowiska komputerowe w czytelni Marta Woynarowska /Foto Gość

Wszystkie zakupy mogły być poczynione dzięki dofinansowaniu projektu „Zakup sprzętu do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu” z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dotacji celowej przyznanej przez Urząd Miasta Tarnobrzega. Część prac oraz zakupów biblioteka sfinansowała ze środków własnych.

- Z ministerstwa otrzymaliśmy 79.180 zł, zaś z urzędu miejskiego - 36.500 zł - informuje Stanisława Mazur. - Mam nadzieję, że nowy sprzęt i wyposażenie uatrakcyjnią naszą ofertę, ale również usprawnią pracę bibliotekarzy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama